Dodaj wigoru rzepakowi!

rzepoak-opakowanie
Po ruszeniu wegetacji musimy przyspieszyć wzrost rzepaku przez odbudowę strefy włośnikowej systemu korzeniowego. W tym celu należy zastosować Pakiet Wigor (Proleaf Marko P + Calkorium). Takie połączenie przyspiesza przyswajanie fosforu, a tym samym szybszą regenerację i wzrost rośliny.

Aby aktywować procesy metabolizmu węgla i azotu potrzebujemy pozostałych mikroskładników takich jak: mangan, miedź, molibden, ponieważ poprawiają one gospodarkę azotową roślin, są niezbędne przy tworzeniu białek i zawiązywaniu łuszczyn. Potrzeby na te składniki w całości zaspokaja zastosowanie najbardziej skoncentrowanego chelatu na rynku jakim jest PROLEAF MAX 4.0 w dawce 1,5 – 2,0 l/ha. Poza tym nie możemy zapominać o borze, ponieważ braki tego pierwiastka powodują zgorzele, zasychanie i opadanie kwiatów oraz łuszczyn. Po ruszeniu wegetacji przy szybkim wzroście roślin niedobory tego pierwiastka wywołują również pękanie łodyg, przez które łatwiej wnikają zarodniki grzybów patogenicznych powodujących min. Suchą zgniliznę kapustnych.

Dawka boru powinna wynosić 500-600 g/ha/, a odżywianie nim za pomocą np. PROCAM BOR należy podzielić na dwie dawki po 1,5-2,0 l/ha, które łączymy z dokarmianiem dolistnym innymi składnikami lub ze środkami ochrony roślin.

Bardzo mokra jesień spowodowała, że rzepaki są silnie zainfekowane przez suchą zgniliznę kapustnych (Phoma Lingam). Wiele plantacji było słabo chronionych, dlatego w pierwszej kolejności wraz z mikroelementami musimy zastosować fungicydy. W tym celu wraz z pierwszym nawożeniem dolistnym stosujemy Valor 250 EC w dawce 0,35-0,4 l/ha.

W każdym momencie uprawy warto zastosować NHCaDELTA w dawce 5 l/ha, ponieważ zawarty w tym nawozie ustabilizowany azot aminowy w połączeniu z wapniem i borem jest wykorzystywany przez rośliny w częściach generatywnych. Pobierają one go niezależnie od pH zarówno przez korzenie jak i liście, co ewidentnie podnosi plon z hektara.

 

rzepak-choroby
Fot.1 Rzepak niedobór fosforu

 

kapustne-choroby

Fot.2 Sucha zgnilizna kapustnych

 

rosliny-choroby

Fot.3 Szara pleśń

 


Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

Chcesz wiedzieć więcej ? Już dziś skontaktuj się Doradcami z firmy PROCAM