PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > Spotkanie plantatorów cebuli oraz rolników zainteresowanych tą uprawą

Spotkanie plantatorów cebuli oraz rolników zainteresowanych tą uprawą

Coraz więcej klientów firmy PROCAM chce poszerzać swą działalność o uprawy nowych roślin. Kilka lat temu podobnie było w przypadku Pana Piotra Malz, u którego dziś gościmy. Jak wspomina Dyrektor Oddziału PROCAM w Nowym Dworze Gdańskim, Arkadiusz Chmara, który jest doradcą agronomicznym w gospodarstwie Agro-Malz: „Piotr zadzwonił do mnie i powiedział, że sieje 2 ha cebuli i czy nie poprowadzę mu tej plantacji. Pomyślałem, że to pewnie poryw młodzieńczej fantazji i że po jednym sezonie mu przejdzie”. Natomiast Tata Piotra wspomina, że „uprawa była dobrze poprowadzona i było co zbierać, ale nie było czym”.

W gospodarstwie Państwa Malz uprawia się dziś 30 ha cebuli. Gospodarstwo znajduje się na żyznych, dość ciężkich jak na uprawę cebuli ziemiach Żuław Gdańskich. W przypadku upraw warzywniczych są one bardzo wymagające i łatwo się do nich zniechęcić, gdyż nie wybaczają błędów. Dlatego warto wspierać się doradztwem Działu Warzyw PROCAM, który jest powołany właśnie do obsługi upraw specjalistycznych, gdzie nakłady są wysokie i precyzja zabiegów musi być na najwyższym poziomie, gdyż interesuje nas tylko najwyższa jakość plonu, o którą dbają specjaliści Anna Pękalska i Michał Karpiński.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy kilku firm współpracujących z gospodarstwem w dziedzinie cebuli.

Wszystko zaczyna się od nasion. Odmiana musi być dobrana do profilu gospodarstwa i przeznaczenia towaru, to jak i co siać, by osiągnąć najlepszy efekt przedstawił specjalista z firmy Enza Zaden – Paweł Wechterowicz. W polu mogliśmy podziwiać odmianę Bruce F1 z linii Takii Seed, a w hali już zebraną dorodną odmianę Medusa.

Bio-Gen przedstawił produkty biologiczne, które często rozwiązują problemy, z którymi nie radzi sobie konwencjonalna chemia. Preparaty te mogą być także wykorzystane jako wsparcie w walce z patogenami czy szkodnikami.

Za odżywianie w uprawach pokazowych odpowiedzialna była firma ICL, która w ofercie posiada innowacyjne nawozy posypowe o spowolnionym uwalnianiu azotu z linii agromaster, co pozwala na równomierne odżywianie roślin w okresie wegetacji.

Odżywianie dolistne i biostymulacja to, w przypadku cebuli Pana Piotra, produkty BioAgris m.in. produkt NHCa DELTA, który w czasach mocznika z inhibitorem jest w stanie wprowadzić duże ilości azotu roślinie przez liść i bez strat, a także wprowadza wapń co jest nadzwyczaj ważne w roślinach warzywniczych.

Spotkanie miało miejsce w hali, w której magazynowana jest cebula. Mogliśmy tam podziwiać instalacje wentylacyjną do pryzmy, zamontowaną przez zakład ciesielsko-stolarski Krzysztof Pisarek.

Ostatnim punktem był pokaz maszyn do zbioru cebuli firmy Grimme, które do gospodarstwa dostarcza dealer Raitech.

Na spotkaniach tego typu nasi klienci mogą pogłębiać swoją wiedzę na temat mniej popularnych upraw tak, by ich konkurencyjność na rynku była jak najlepsza, a w przypadku warzyw najlepszą metodą jest wyprodukowanie jakościowego towaru. Nasi klienci między sobą także chętnie dzielą się wiedzą, spostrzeżeniami i rozwiązaniami na rynku, a nam jako ich strategicznemu partnerowi miło jest widzieć jak owoce ich pracy rosną i są pożądane są na całym świecie.