PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Szkodniki łuszczynowe w uprawie rzepaku

Szkodniki łuszczynowe w uprawie rzepaku

Przeprowadzone lustracje pól kwitnących rzepaku na terenie całego kraju przez Grupę Techniczną potwierdzają nasze prognozy krótkoterminowe i wykazuje, iż wchodzimy bardzo mocno w okres nalotów ostatniego ze szkodliwych chowaczy, czyli szkodnika łuszczynowego, jakim jest chowacz podobnik. Przypominamy, że uszkodzenia wywoływane przez tego chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych będą bramą do dalszej szkodliwości (żerowania larw) a wynikającej w perspektywie czasowej z nalotów szkodliwej muchówki, jaką jest pryszczarek kapustnik. Dlatego też należy jak najbardziej chronić te kwitnące plantacje także ze względu na panujące w ostatnich kilkunastu dniach niskie temperatury. Uszkodzone kwiaty są bardziej podatne na żerowanie tych szkodników oraz na infekcje patogeniczne szarej pleśni oraz czerni krzyżowych, szczególnie na łuszczynach. Te szkodniki występują w kilku pokoleniach, co jeszcze bardziej multiplikuje ich szkodliwość a od nas wymaga zwiększonej czujności. Czerpakujmy i na bieżąco lustrujmy żółte naczynia i żółte tablice lepowe na obecność szkodników owadzich.

O ochronie i nawożeniu rzepaku w fazie kwitnienia film:

 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O AGROTECHNICE

Artykuł nie zawiera wszystkich informacji. Wiele szczegółów technicznych, które wymagają indywidualnego podejścia w zależności od warunków pogodowych, wysianej odmiany i charakterystyki pola, na którym znajduje się plantacja. Zapraszamy do współpracy z doradcami PROCAM, którzy indywidualnie podejdą do Państwa upraw.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.