PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > ULEWNY WRZESIEŃ A UPRAWA RZEPAKU

ULEWNY WRZESIEŃ A UPRAWA RZEPAKU

Cóż za specyficzna pogoda! Po długotrwałych suszach nadeszły deszcze… chyba nadchodzi jesienna chlapa. Duże uwilgocenie profilu glebowego i powietrza sprzyja występowaniu mączniaków, dosyć licznie i niekoniecznie na obszarze całego kraju. Może to być występowanie lokalne, jednak z pewnością je dostrzeżemy.  Dla dokładnego rozpoznania, przedstawiamy Państwu zdjęcia, gdzie można dostrzec różnice pomiędzy mączniakiem rzekomym kapustowatych oraz mączniakiem prawdziwym roślin kapustnych. Jak widać różnica diagnostyczna jest bardzo duża.

Mączniak rzekomy to wyraźna mączysta grzybnia pod liściem oraz na wierzchniej jego stronie dominuje kolor żółty. Natomiast mączniak prawdziwy to wyłącznie dominacja kolorów z zakresu bieli/szarości i na górnej stronie liścia.

Szczególnie pamiętajmy, że tam gdzie dopiero wschodzą rzepaki rozpoczyna się walka z nalatującymi samicami śmietki kapuścianej, składającej seriami jaja-przy szyi korzeniowej rzepaku. Lokalnie Doradcy z Grupy Technicznej, rejestrują  pierwsze wylęgi III pokolenia larw muchówki i pierwsze ich żery. Co prawda mamy jeszcze trochę czasu na zabiegi preparatem DeliaSTOP, ale warto się przygotować. Nasze pułapki zapachowo pokarmowe codziennie są  pełne nalatujących muchówek śmietki kapuścianej.

W całym kraju mamy żerowanie ślimaków bezskorupowych, ale z tego co informują nas Klienci, doskonale dajecie sobie z nimi radę!  Wysiewy moluskocydu SIMAROL 05 GB NA ŚLIMAKI mają miejsce prawie u każdego Rolnika!

Zapraszam do krótkiej relacji filmowej z okolic Tczewa. Mówimy o gradacji tych szkodników i sygnalizacji lekarza roślin, w tak ekstremalnych warunkach i okolicznościach przyrody jakie występują obecnie.

 

 

Oprócz problemów z patogenami oraz szkodnikami w uprawie rzepaku będzie trzeba podejść do odchwaszczania, w szczególności po ostatnich opadach deszczu, woda uruchomi dotąd uśpione chwasty, które były uśpione w warunkach suszy.

Poniżej zdjęcia przedstawiające choroby upraw i szkodniki:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O AGROTECHNICE

Artykuł nie zawiera wszystkich informacji. Wiele szczegółów technicznych, które wymagają indywidualnego podejścia w zależności od warunków pogodowych, wysianej odmiany i charakterystyki pola, na którym znajduje się plantacja. Zapraszamy do współpracy z doradcami PROCAM, którzy indywidualnie podejdą do Państwa upraw.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.