PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Aktualności > Upalna pogoda a zagrożenia fitosanitarne.

Upalna pogoda a zagrożenia fitosanitarne.

Proszę pamiętać, ze po przejściu tych saharyjskich upałów przyjdzie ochłodzenie i deszcze a z nimi kropla infekcyjna, która bardzo szybko doprowadzi do rozprzestrzenienia się patogenów np. rdza żółta. Także tam gdzie jeszcze nie wykonano zabiegów na T3 pamiętajmy o szybkim rozprzestrzenianiu się patogenów górnego pietra w tym septorioza paskowana i septoriozy kłosa oraz fusarium nie zapominając o rdzach i DTR.

Obecna pogoda sprzyja rozprzestrzenieniu się pluskwiaków zarówno tych dużych jak żółwinek czy lednica oraz mszyc, w tym szczególnie mszycy trzmielinowo burakowej. Zapewne już niedługo spodziewamy się nalotów mszyc na zboża jak podają nasze prognozy krótkoterminowe. Sucha pogoda zapewne, także zwiększy zagrożenia co do żerowania i licznego występowania wciornastków. Lokalnie mamy bardzo duże nasilenie żerowania larw skrzypionek.

Doradcy z Grupy Technicznej wykonując rejestrację uszkodzeń nie wykazują dużego porażenia przez zgniliznę twardzikową (jak na razie) przy dość dużym porażeniu/uszkodzeniach przez szkodniki łodygowe, szczególnie chowacza czterozębnego. Widoczne są też dość duże skupiska kolonii mszycy kapuścianej.

Bobowate to w większości zagrożenia insektami, czyli mszyce oraz groźny w tym czasie strąkowiec.

Na buraczkach ćwikłowych pojawiają się pierwsze nekrozy chowścika buraka, również po przyjściu ochłodzenia oraz odpowiedniej wilgotności w powietrzu powinniśmy spodziewać się tej groźnej choroby na polach buraka cukrowego.

W uprawie ziemniaków to pogoda trochę wyhamowała alternariozę oraz zarazę ziemniaka, za to stonka ziemniaczana przyspieszyła składanie jaj, na dniach będziemy mieli problemy z żerującymi larwami L1 stonki ziemniaczanej. Prosimy nie zapominać o zwalczaniu mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej, która potem będzie nalatywała z jesieni na plantacje rzepaku przenosząc wirusy.

Kukurydza mamy już pierwsze wyloty omacnicy prosowianki na Podkarpaciu.

Oczywiście nie może zabraknąć oceny zdrowotności roślin ozdobnych przez Doradców z PROCAM GARDEN. Tradycyjnie w tym okresie zwracamy uwagę na wszędobylskie mszyce. https://www.procam.pl/procam-garden-o-zwalczaniu-szkodnikow/ – zapraszamy do zapoznania się z gamę tych szkodników na ogrodach ozdobnych, które przypominam zwalczamy skutecznie preparatem jakim jest Siltac EC, a także czerwce jak na załączonym zdjęciu misecznika cisowego. Jeżeli chodzi o choroby to rejestrujemy w tym roku mniejsze nasilenie zarówno grzybów z kompleksu zamierania pędów oraz grzybów z kompleksu plamistości liści. Zapraszam do najnowszego wpisu PROCAM GARDEN https://www.procam.pl/chwasty-na-naszych-ogrodach/ przypominając, że chwasty to nie tylko uciążliwi mieszkańcy ogrodów.

Zapraszamy do kontaktu z Doradcami PROCAM https://www.procam.pl/kontakt/

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.