PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Wydarzenia > Warsztaty Polowe – Bystrze 2019

Warsztaty Polowe – Bystrze 2019

W piątek 14.06.19 w GR Bystrze, dzięki uprzejmości Pana Stanisława Brzezińskiego, odbyły się po raz trzeci Warsztaty Polowe PROCAM, które podsumowywały wiosnę 2019 r. w ochronie w regionie Żuław i Powiśla. Gospodarstwo Bystrze to 620 ha gruntów ornych, na których uprawia się pszenicę, rzepak, buraki cukrowe, fasolę, groch na zielono oraz kukurydzę cukrową. Trzeba przyznać, że płodozmian zmienił się trochę od ubiegłego roku. Warsztaty, tak jak w ubiegłym roku miały pokazać, jak podchodzimy do ochrony poszczególnych upraw w tak zmieniającej się aurze, jakie trudności spotykają nas w gospodarstwach i jak sobie z nimi radzić. Stan upraw gospodarstwa, mimo trudnych warunków atmosferycznych (sucha jesień, nieregularne wschody, łagodna zima, wiosna z kolei bardzo sucha i chłodna przy dużej amplitudzie temperatur), wyglądał bardzo dobrze. Trzeba zauważyć wysoki kunszt gospodarza, który otwarty jest na nasze doradztwo i stara się wdrażać w życie nasze zalecenia co do prowadzenia upraw. Coraz większy areał nawożony jest produktami FCA – PROSAN NS, Microsol BTC, nie wyłączając nowości PROFOS.

W warsztatach uczestniczyło około 90 rolników z okolicznych miejscowości – można powiedzieć kwiat właścicieli i dzierżawców z powiatu malborskiego, sztumskiego oraz nowodworskiego, którzy gospodarują na łącznie ok. 10 000 ha. Zaproszonych gości powitał dyrektor regionu Żuław i Powiśla, Tomasz Szweda. Następnie specjalista agronomii Andrzej Suchta opowiedział o gospodarstwie, technologii uprawy i programach ochrony roślin, jakie zostały wykonane. Przedstawił także firmy współpracujące, które również merytorycznie uczestniczyły w tym przedsięwzięciu: FCA, Nordkalk, SDP, Bio-Gen.

W gospodarstwie ustanowiono dwa bloki tematyczne: rzepak – Arabella, Augusta, Absolut, Alister, Mandril , Alexander, Hamilton oraz pszenica – Emilio, Faustus, Fakir, Gustav, Findus, Pankratz i w takiej kolejności zostały one omówione przez kolegów i koleżanki z regionu. Szczególne zainteresowanie wzbudziły hitowe odmiany LG Absolut oraz Hamilton, a także z odmian kiłowych LG Augusta. Pszenice wyglądały bardzo dobrze, jednak na ich tle wyróżniał się Findus, który zarówno na poletkach, jak i na produkcji wzbudził spore poruszenie i zainteresowanie.

Po części praktycznej, w której aktywnie uczestniczyły firmy współpracujące, przeszliśmy płynnie do części teoretycznej, w której prym wiódł Dyrektor Sprzedaży i Agronomii PROCAM Polska dr inż. Dariusz Wyczling z wykładem na temat podejścia do odmian oraz doboru pestycydów w ochronie rzepaku ozimego.

Całość spotkania zakończyły dyskusje i wymiana doświadczeń w kuluarach.