PROCAM Agronomia Sukcesu > Szkodniki > Chowacz brukwiaczek

Chowacz brukwiaczek
Szkodniki

Ceutorhynchus napi

Chowacz brukwiaczek – charakterystyka

Chowacz brukwiaczek to szkodnik, który atakuje głównie rzepak. Jest to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych i jeden z największych chowaczy.

Objawy występowania chowacza brukwiaczka

Chowacz brukwiaczek wygryza otwory, które można zauważyć w młodych częściach łodyg rzepaku. Wewnątrz łodyg składa jaja, gdzie po wykluciu się żerują larwy, hamując wzrost rośliny, co skutkuje wyginaniem i pękaniem łodyg.

Jak wygląda chowacz brukwiaczek?

Dorosłe osobniki chowacza brukwiaczka osiągają 3,2–4 mm długości. Mają ciało w jednolitym, szarym kolorze. Ich głowa jest wydłużona, a nogi długie i silnie zbudowane.

Larwy chowacza brukwiaczka są beznogie, mają około 7 mm długości i są biało-żółte z ciemniejszą głową.

Okres i miejsce występowania chowacza brukwiaczka

Chowacz brukwiaczek w rzepaku pojawia się wczesną wiosną, gdy temperatura gleby ma około 7°C. Rzepak zazwyczaj jest w fazie rozwojowej BBCH 20–29.

Szkodliwość chowacza brukwiaczka

Chowacz brukwiaczek uszkadza łodygi roślin, co skutkuje obniżeniem plonu. Próg szkodliwości chowacza brukwiaczka stanowi od 2 do 4 chrząszczy na 25 roślinach lub 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 kolejnych dni.

Chowacz brukwiaczek – zapobieganie

Aby zapobiegać wystąpieniu chowacza brukwiaczka, zaleca się izolację przestrzenną między uprawami roślin kapustowatych oraz właściwą agrotechnikę – dokładna eliminacja resztek pożniwych i regularne usuwanie zachwaszczenia.

Skuteczne środki na chowacza brukwiaczka

Zwalczanie chowacza brukwiaczka należy rozpocząć od działań zapobiegawczych, jeżeli jednak te nie pomogą – należy zastosować odpowiednio dobrane środki owadobójcze. Insektycydy na rzepak zazwyczaj opierają się na substancjach z grupy pyretroidów lub neonikotynoidów.

Jakie uprawy atakuje chowacz brukwiaczek?

Chowacz brukwiaczek najczęściej spotykany jest w rzepaku, jednak może zaatakować uprawy wszystkich roślin kapustowatych.

Chowacz brukwiaczek – cykl rozwojowy

Dorosłe postacie chowacza brukwiaczka zimują w glebie. Na powierzchnię wychodzą wczesną wiosną i wgryzają się do łodyg, gdzie składają jaja. Larwy wykluwają się po ok. 2 tygodniach i żerują w ich wnętrzu. Następnie schodzą do gleby, by się przepoczwarzyć. 

Jakie są przyczyny rozwoju chowacza brukwiaczka?

Pojawienie się chowacza brukwiaczka związane jest z jednostronnym płodozmianem oraz nieodpowiednią agrotechniką – niedokładnym przyorywaniem resztek pożniwnych i nieodchwaszczaniem upraw.

Skutki rozwoju chowacza brukwiaczka

Rozwój chowacza brukwiaczka może spowodować obniżenie plonu nawet o kilkadziesiąt procent, osłabienie roślin i zwiększenie ich podatności na choroby.

Bibliografia

  • Juszczak, M. (1985). Strefy szkodliwości chowacza czterorzędowego i chowacza brukwiaczka w Polsce. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 246.
  • Kalinowski, M. (2016). Chowacz brukwiaczek. Tygodnik Poradnik Rolniczy, (09).
  • Kalinowski, M. (2020). Groźne szkodniki-chowacz brukwiaczek. Tygodnik Poradnik Rolniczy, (08 [822]).
  • Mrowczynski, M., & Widerski, K. (1992). Zwalczanie chowacza brukwiaczka w rzepaku ozimym. Poradnik Gospodarski, (02).
  • Mrowczynski, M. (1992). Uszkadzanie typow i odmian rzepaku ozimego przez szkodniki. Czesc II. Szkodniki lodygowe. Prace Naukowe Instytutu Ochrony Roślin, 34(1-2), 32-44.
  • Mrowczynski, M., Wachowiak, H., & Widerski, K. (1997). Wiosenna ochrona rzepaku ozimego przed szkodnikami. Ochrona Roślin, 41(04-05), 83-85.
  • Rogowska, M. (2005). Ochrona wczesnych warzyw kapustnych przed szkodnikami. Hasło Ogrodnicze, (03).
  • Wójtowicz, A., & Wójtowicz, M. (2003). Zastosowanie systemow wspierajacych podejmowanie decyzji w optymalizacji ochrony rzepaku ozimego. Rośliny Oleiste-Oilseed Crops, 24(1), 167-171.
Czytaj więcej