PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Porady > Zapraszamy do zapylania rzepaków

Zapraszamy do zapylania rzepaków

Biopolin to atraktant (wabik) zapachowy dla pszczół, przyciągający je do naszej plantacji. Dzięki technologii mikrokapsulacji jest on środkiem długodziałającym. Można go mieszać z innymi substancjami, o ile te nie są szkodliwe dla pszczół. Kto powinien go używać, aby cieszyć się dobrymi plonami?

Zapylenie jest szczególnie ważne dla sadowników, bo brak zapylenia oznacza brak owoców. Nieco inaczej jest z uprawami polowymi, gdzie zapylenie przez owady nie warunkuje plonu, ale jedynie jego ilość i jakość. W przypadku rzepaku w polskich warunkach jest to 10-20% zwyżki (teoretycznie do 30%).

W jakich uprawach?

Wśród roślin owocowych zapylenie ma znaczenie w agreście, czarnej porzeczce, czereśni, wiśni, śliwie, jabłoni, gruszy, a także w malinach i truskawkach. Z roślin rolniczych kluczowe znaczenie ma w takich uprawach jak: rzepak ozimy i jary, gorczyca biała, gryka, koniczyny, komonica, lucerna, esparceta, wyka kosmata, bobik, seradela, słonecznik i facelia. Wśród warzyw wymienić należy fasolę wielokwiatową, ogórki, dynię oraz nasienniki cebuli, pietruszki, selera i marchwi. Szczególnie warta uwadze jest gryka, którą cechuje bardzo krótki okres, kiedy zapylenie jest możliwe. Kwiaty otwierają się zaledwie na kilkadziesiąt godzin, kiedy muszą zostać zapylone.

Jak podkreślają nasi Doradcy, zasięg lotu pszczół wynosi kilka kilometrów, a przy sprzyjających warunkach – do 5 km. Dlatego należy zastosować atraktant, aby skupić ich uwagę na naszej plantacji.

Poprawa jakości

Skuteczne zapylenie rzepaku przez pszczoły i inne owady wpływa na skrócenie okresu kwitnienia, a także przyspieszanie formowania i dojrzewania łuszczyn, poprawę ich wypełnienia nasionami, a ostatecznie – poprawę jakości i zwiększenie plonu. Dzięki temu, że Biopolin jest w technologii mikrokapsulacji, a więc substancje wabiące uwalniane są powoli i stopniowo przed dłuższy czas, do skutecznego działania wystarczy jeden zabieg.

Bezpieczeństwo dla ekosystemu

Biopolin jest całkowicie bezpieczny dla zapylaczy i innych organizmów w ekosystemie. Zawiera zoptymalizowane ilościowo różne substancje, głównie pochodzenia naturalnego, które mają działanie wabiące. Są to oligo- i polisacharydy, związki terpenowe i terpenoidowe.

Jak aplikować?

Nasi Agronomowie radzą, aby oprysk preparatem Biopolin wykonać na początku kwitnienia rośliny uprawnej – w fazie BBCH 60-62. Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy polega na opryskaniu pola po obwodzie, pasem o szerokości kilku metrów oraz wewnątrz łanu, co około czwartą-piątą ścieżkę technologiczną. W ten sposób zaaplikujemy atraktant na około 25-30% powierzchni pola. Przy tym sposobie zaleca się użycie produktu w stężeniu 1% (1 l produktu w 100 l wody). Drugim sposobem jest opryskanie całej powierzchni pola, w dawce nieco niższej, tzn. 0,75-1,0 l/ha.

Możliwe jest stosowanie Biopolinu w mieszankach zbiornikowych z innymi produktami, o ile nie stanowią one zagrożenia dla pszczół. Ma to duże znaczenie praktyczne, gdyż pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz paliwa.