PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Zagrożenia dla ozimin [KOMUNIKAT]

Zagrożenia dla ozimin [KOMUNIKAT]

Zboża ozime

Pomimo zbliżających się zimowych dni – dużo się dzieje. Zwracamy uwagę, że oziminy wchodzą w stan anabiozy z dość dużym obłożeniem, rezerwuarem patogenów. Tradycyjnie już po przedłużonej jesiennej wegetacji mamy lokalnie duże infekcje mączniaka prawdziwego zbóż i traw, a do tego rdzy brunatnej oraz rdzy żółtej. Liście stykające się bezpośrednio z uwilgotnioną glebą bardzo szybko infekują się grzybnią i piknidami septoriozy paskowanej liści pszenicy. Ponadto, na jęczmieniu mamy bardzo duże porażenie przez plamistość siatkową jęczmienia.

Rzepak

W uprawie rzepaku, lokalnie mamy duże infekcje typowymi nekrozami suchej zgnilizny kapustnych. Istnieje także ryzyko, że przy tak wybujałych roślinach rzepaku będziemy mieli duże infekcje pędów (wewnątrz) przez szarą pleśń co może być powtórką z roku 2012.

Szkodniki pod lupą

Na koniec wegetacji dość dużo szkód identyfikowaliśmy na polach wyrządzanych przez łokasia garbatka oraz rolnice. Część plantacji zbóż mieliśmy zasiedlonych przez szkodliwe pluskwiaki skoczki, a o co gorsze także przez mszyce zbożowe jak i mszycę czeremchowo zbożową.

Kukurydza i groźna omacnica prosowianka

Prowadząc na przełomie listopada i grudnia intensywne obserwacje na plantacjach kukurydzy, Doradcy z PROCAM zwracają uwagę na bardzo duże obłożenie pól żerem omacnicy prosowianki. W regionach gdzie mamy bardzo duże nasilenie kukurydzy w monokulturze, ilość znajdowanych zimujących gąsienic przekracza zasiedlenie pędów na poziomie 50 %. Bardzo dobrze odżywione i zdrowe gąsienice (czyli bez grzybów patogenicznych np. czarna muskardyna) dają dobre zadatki na to, iż będziemy w przyszłym roku mieć jeszcze większy problem ze zwalczaniem tego szkodnika – motyla w kukurydzy. Dlatego, warto się zastanowić nad zastosowaniem preparatu bakteryjnego OstriniaSTOP w sezonie 2020.

Chwasty jednoliścienne

Warto pamiętać o identyfikacji chwastów jednoliściennych z ozimin takich jak stokłosy i życice.

Należy pamiętać o działaniach na rzecz walki z odpornościami chwastów.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.