PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Obserwuj. Identyfikuj. Zapobiegaj!

Obserwuj. Identyfikuj. Zapobiegaj!

Kalendarz biologiczny rzepaku nieubłaganie zbliża się do najważniejszego zagrożenia czyli szkodników łuszczynowych oraz zgnilizny twardzikowej. Grupa Techniczna informowała ostatnio w prognozach średnioterminowych o dużym zagrożeniu zarówno zimującym chowaczem podobnikiem jak i zalegającymi sklerotami zgnilizny twardzikowej.  W tym roku zabiegi na tego patogena będą przeniesione w czasie. Na teraz w żółtych naczyniach, tak jak w czerpakach wyłapuje się bardzo duża ilość słodyszka rzepakowego. Warto do sygnalizacji i identyfikacji wykorzystać kwitnące kwiaty mniszka lekarskiego. Mamy rónież dość dużą ilość wyłapywanych skoczków, czyli zagrożenie wystąpienia mikoplazm.

Odnośnie zbóż proszę zwrócić uwagę, że tam gdzie mamy gęsto siane zboża, ilość porannej wilgoci jest dostateczna aby infekcja „podprogowa” rozwijała dostatecznie grzybnię mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz septoriozy paskowanej liści pszenicy. Do tego amplitudy temperatur powodują wystąpienie i duże infekcje chorób zgorzelowych. W jęczmieniu zarówno silne porażenie plamistością siatkową a także rynchosporioza. Odnośnie szkodników to w całym kraju wysyp chrząszczy skrzypionek, w przewadze skrzypionki zbożowej, a od południa silne składanie podłużnych, żółtych jaj i masowe wylęgi żarłocznych larw. Tak jak w przypadku rzepaku, mamy lokalnie masowe wylęgi pluskwiaków takich jak plusknia jagodziak, żółwinek czy lednica. Na szczęście wszystkie (czy prawie wszystkie) podejrzenia co do występowania wirusów na zbożach okazały się objawami fizjologicznymi (niedobory makro i mikroelemenetów jak i anomalie kwasowości gleby a także głębokości siewu). Dodając do tych problemów trwającą suszę warto pamiętać, że większość objawów plamistości i schnięcia na pędach i liściach to objawy fizjologiczne związane z wymienionymi anomaliami. Przy niwelowaniu tych niepożądanych objawów na zbożach i rzepaku, warto zapoznać się z  antystresorami:  imPROver PRO +; Calkorium liquide oraz PROLEAF MAX 4.0.

Pamiętajmy o łagodzeniu fitotoksyczności zabiegów ochronnych przez dodanie ISOTAK MAX.

Przy siewach buraków ciągle obowiązuje zwalczanie chwastów oraz szkodników występujących w tym newralgicznym okresie np. krocionogi, larwy muchówek, pchełki burakowe oraz drobnica burakowa. W dalszym ciągu monitorujemy występowanie szarka komośnika.

Kukurydza to także okres siewów i wschodów, a z tym wiąże się szkodliwość larw muchówek śmietki kiełkówki. Proszę monitorować ten problem, aby jak najszybciej wychwycić go i ewentualnie móc jeszcze przesiać pole w terminie agrotechnicznym.

Przypominamy o identyfikacji makroskopowej (ostrogi, języczek) botanicznej chwastów jednoliściennych w zbożach (miotła zbożowa, wyczyniec, stokłosa, życicia). Pomyłka na tym etapie oceny do rodzaju, a nieraz do gatunku, może skutkować brakiem skutecznego zwalczania i pójścia w dalszym ciągu w kierunku odporności herbicydowej.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.