PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Bez kategorii > Komunikat fitosanitarny 3 marzec 2022 – żółte naczynie skuteczna sygnalizacja w uprawie rzepaku.

Komunikat fitosanitarny 3 marzec 2022 – żółte naczynie skuteczna sygnalizacja w uprawie rzepaku.

Temperatura gleby zbliża się do 6°C, już ostatni czas na wyłożenie żółtych naczyń na polach rzepaku. Pod koniec tygodnia spodziewamy się nalotów szkodników łodygowych a szczególnie chowacza brukwiaczka i w dalszej kolejności chowacza czterozębnego.

Jak prawidłowo korzystać z żółtych naczyć:

– Żółte naczynia umieszczamy na polu (ok 20 m od brzegu) od strony nalotu szkodników, czyli lasu, wszelkich innych zadrzewień, krzaków.
– Na rynku dostępne żółte naczynia z przykrywką (sitko). Jeśli naczynie nie jest przykrywane specjalnym sitkiem, wówczas kilka cm poniżej krawędzi brzegu trzeba przewiercić małe otwory, aby w razie opadów z naczynia nie przelał się płyn/woda i złapane owady.
– Żółte naczynie w ok ¾ wypełnia się wodą/płynem.
– Żółte naczynie w okresie wczesnej wiosny, kiedy w nocy możliwe są spadki temperatur poniżej 0°C wypełnia się zimowym płynem do spryskiwaczy.
– Jeśli występują opady to w razie konieczności trzeba wylać płyn zmieszany z wodą i uzupełnić pojemnik płynem.
– W środku wiosny, gdy nie występują już nocne spadki temperatur, żółte naczynia wypełnia się wodą z niewielką ilość płynu zmniejszającego jej napięcie powierzchniowe, np. płynu do naczyń, by uniemożliwić złapanym owadom wydostanie się z pułapki.
– Żółte naczynia podnosimy wraz ze wzrostem roślin, na wysokość łanu. Monitoring żółtych naczyń prowadzimy regularnie, najlepiej o zbliżonych godzinach, np. w południe.

Chcesz wiedzieć więcej na temat uprawy rzepaku? Już dziś skontaktuj się z doradcami PROCAM.