Zaraza ziemniaka – forma łodygowa - choroba ziemniaka wywoływana przez Phytophthora infestans. (4)

KOMUNIKAT FITOSANITARNY 13 lipca 2018

Ostrzegamy przed zarazą ziemniaka formy łodygowej. Należy zwrócić uwagę na charakterystyczne czernienie łodyg oraz spiralne zamieranie (pastorałowatość). Forma łodygowa to najgroźniejsza z form zarazy ziemniaka jakie występują na polskich polach uprawnych. Alarmujemy, że w najbliższych dniach przewidywane jest bardzo szybkie rozprzestrzenianie się zarodników oraz szybkie infekcje łodyg oraz liści. Lokalnie może dochodzić do epifitozy zarazy, czyli do całkowitej defoliacji liści.

Nadal przypominamy o występujących: alternariozie ziemniaka, fusarium, verticilium , bakteriozie pierścieniowej ziemniaka oraz śluzaku ziemniaka.

Ciągle monitorujemy występowanie i szkodliwość larw stonki ziemniaczanej. Dużym problemem jest też występowanie mszyc ziemniaczanych (w szczególności mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej) – przenoszą one wiele chorób wirusowych.

W uprawie ziemniaka należy też zwrócić uwagę na obecność nicieni patogenicznych. Obecnie żerują – mątwik ziemniaczany, mątwik agresywny oraz niszczyk ziemniaczany. W przypadku wystąpienia problemu z nicieniami zachęcamy do kontaktu z Państwa Doradcą PROCAM.