Zaraza-ziemniaka-–forma-łodygowa-choroba-ziemniaka-wywoływana-przez-Phytophthora-infestans.(4)

KOMUNIKAT FITOSANITARNY 13 lipca 2018

Ostrzegamy przed zarazą ziemniaka formy łodygowej. Należy zwrócić uwagę na charakterystyczne czernienie łodyg oraz spiralne zamieranie (pastorałowatość). Forma łodygowa to najgroźniejsza z form zarazy ziemniaka jakie występują na polskich polach uprawnych. Alarmujemy, że w najbliższych dniach przewidywane jest bardzo szybkie rozprzestrzenianie się zarodników oraz szybkie infekcje łodyg oraz liści. Lokalnie może dochodzić do epifitozy zarazy, czyli do całkowitej defoliacji liści.

Nadal przypominamy o występujących: alternariozie ziemniaka, fusarium, verticilium , bakteriozie pierścieniowej ziemniaka oraz śluzaku ziemniaka.

Ciągle monitorujemy występowanie i szkodliwość larw stonki ziemniaczanej. Dużym problemem jest też występowanie mszyc ziemniaczanych (w szczególności mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej) – przenoszą one wiele chorób wirusowych.

W uprawie ziemniaka należy też zwrócić uwagę na obecność nicieni patogenicznych. Obecnie żerują – mątwik ziemniaczany, mątwik agresywny oraz niszczyk ziemniaczany. W przypadku wystąpienia problemu z nicieniami zachęcamy do kontaktu z Państwa Doradcą PROCAM.