PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > PROCAM GARDEN. Identyfikacja zagrożeń fitosanitarnych na ogrodach ozdobnych.

PROCAM GARDEN. Identyfikacja zagrożeń fitosanitarnych na ogrodach ozdobnych. 07 kwietnia 2021

Podczas pracy Doradczej na polach uprawnych Doradcy Agrotechniczni PROCAM często spotykają się u swoich Klientów z bardzo ładnymi architektonicznie i botanicznie ogrodami roślin ozdobnych w tym także nasadzeń parkowych. Szczególnie są to wypielęgnowane żywopłoty z iglaków ale także z roślin liściastych, drzewiastych.

Początek wegetacji na tych ogrodach to licznie kwitnące rośliny cebulowe jak krokusy, śnieżyca przebiśnieg czy tulipany. Bardzo często w okresie maja mamy na tych ogrodach ferię kwitnących rododendronów czy azalii.  Tak jak na polu produkcyjnym także tutaj mamy niekiedy bardzo duże problemy fitosanitarne od szkodników owadzich do chorób z kompleksu zamierania pędów czy plamistości liści nie zapominając o mączniakach prawdziwych czy rdzy w tym rdzy gruszy.

Prowadząc sygnalizację oraz rejestrację tych problemów w ostatnich latach mamy duży pojaw nowych zagrożeń jak chociażby ostatnio już w całym naszym pięknym kraju mamy pojaw bardzo groźnego szkodnika bukszpanów o roboczej nazwie ćma bukszpanowa Cydalima perspectalis– inwazyjny w Europie gatunek motyla, który pochodzi z Azji. W XXI wieku znalazł się w Europie, gdzie się szybko i licznie rozprzestrzenił.

Na początku wegetacji po zimie proponowałbym szczególnie zwrócić uwagę na trawniki oraz rośliny zimozielone czyli iglaki oraz chociażby rododendrony ( tu szczególnie zwracamy uwagę na żery chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych, opuchlaki ).

Co do trawnika to tam gdzie mieliśmy dłuższy okres zalegania pokrywy śnieżnej mamy bardzo duże porażenie przez pleśń śniegową oraz lokalnie przez pałecznicę zbóż i traw. Co do iglaków to początek wegetacji to czas na lustracje porażenia przez ochojniki świerkowo modrzewiowe wytwarzające w skutek intensywnego żerowania galasy czy liczne na ogrodach czerwce w tym szczególnie miseczniki, tarczniki czy skorupiki.

Proszę przypomnieć sobie jak w zeszłym roku mieliśmy na świerkach srebrnych gradację mszycy świerkowej zielonej, która praktycznie wszędzie ogołociła zeszłoroczne przyrosty igliwia tych pięknych drzew. Nie zapominajmy w tym okresie o identyfikacji chorób fizjologicznych, niedoborów oraz tak częstych w tym okresie objawów przemrożeń.

Kwiecień to czas także na lustracje krzewów i drzew ozdobnych na obecność zimujących jaj chociażby mszyc , miodówek, zwójkówek i przędziorków. Te działania identyfikacyjne mają na celu jak najszybszą likwidację szkodników w tej fazie. To dotyczy chociażby mszycy trzmielinowo burakowej, mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej, przędziorka chmielowca i przędziorka owocowca.

W kolejnych ocenach zdrowotnych roślin ozdobnych będziemy starali się opisywać na bieżąco z jakimi problemami możemy mieć do czynienia na ogrodach ozdobnych naszych Klientów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O AGROTECHNICE

Artykuł nie zawiera wszystkich informacji. Wiele szczegółów technicznych, które wymagają indywidualnego podejścia w zależności od warunków pogodowych, wysianej odmiany i charakterystyki pola, na którym znajduje się plantacja. Zapraszamy do współpracy z doradcami PROCAM, którzy indywidualnie podejdą do Państwa upraw. Chcesz wiedzieć więcej ? Już dziś skontaktuj się Doradcami z firmy PROCAM oraz on-line Agronomia.tv

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.