PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Porady > Przywab pszczoły do upraw rzepaku

Przywab pszczoły do upraw rzepaku

Przy obecności i dużej aktywności owadów zapylających, jakimi są:

  • pszczoła miodna,
  • trzmiele
  • pszczoły samotnice,

plantacje rzepaku czy upraw sadowniczych są skutecznie zapylane.

Szacuje się, że praca pszczół i innych zapylaczy może potencjalnie spowodować wzrost plonowania nawet o 30%. Doradcy PROCAM proponują stosować atraktant Biopolin w formie opryskiwania kwitnących roślin za pomocą opryskiwaczy polowych. Kwiaty opryskane Biopolinem są chętniej i częściej odwiedzane przez pszczoły dzięki temu efektywność zapylenia obcym pyłkiem zdecydowanie wzrasta.

Produkt jest mieszaniną szeregu substancji, głównie pochodzenia naturalnego, o działaniu wabiącym na pszczoły (oligo- i polisacharydy, związki terpenowe i terpenoidowe).
Substancje wabiące zostały umieszczone w mikroskopijnych kapsułach, które zapobiegają zbyt szybkiemu ulatnianiu się tych substancji po zastosowaniu produktu. Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż atraktanty z grupy terpenów i terpenoidów cechują się dużą lotnością. Sformułowane bez użycia mikrokapsulacji działałyby bardzo krótko. Atraktanty, w formie Biopolinu, działają dłużej i stabilnie.

Dzięki temu jednorazowe zastosowanie produktu w trakcie kwitnienia wystarcza do uzyskanie pożądanego efektu. Wzrost plonowania wynosił zwykle 10-20% w stosunku do plantacji nietraktowanych Biopolinem.
Warto zatem zainteresować się preparatem Biopolin i stosować atraktant w uprawie rzepaku oraz roślin sadowniczych realizując zasadę, że zapylenie kwiatów jest podstawowym czynnikiem plonotwórczym. Dbajmy o pszczoły. Przed każdym użyciem antraktantu należy dobrze umyć opryskiwacz.

Preparat Biopolin produkowany przez polską firmę ICB Pharma dostępny jest u doradców PROCAM.
? KONTAKT – jesteśmy na terenie całego kraju!