PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Szara pleśń może się pojawić

Szara pleśń może się pojawić

Doradcy PROCAM sygnalizują: aby uniknąć porażenia przez szarą pleśń po przemrożeniach, do standardowych skracaczy warto zastosować rozwiązania fungicydowe np. Valor 250 EC 0,3 l/ha lub Impact 125 SC 0,6 l/ha i oprócz tego dodatek Isotak Max, który będzie m.in. obniżał napięcie powierzchniowe. Aplikacja z wykorzystaniem rosy spowoduje, że cała ciecz zbiornikowa spadając z liścia na liść wokół głównego pędu, spowoduje największe nagromadzenie substancji czynnych pestycydów wokół zainfekowanej szyi korzeniowej, gdzie tam w konsekwencji gromadzi się rozwijający padlinożerca, jakim jest szara pleśń.

Przy zabiegach fungicydowych trzeba uważać, aby nie robić ich przed nadchodzącymi przymrozkami, które po weekendzie mają znowu na krótko powrócić.

W ostatnich dniach monitorowaliśmy niskie temperatury oraz zostały wykonane przekroje pędów rzepaku szczególnie tam gdzie temperatura dochodziła od –6 do –10°C.

Zwracamy uwagę na możliwości trwałych przemrożeń, a następnie w perspektywie 2 – 3 tygodni rozwinięcia się padlinożercy, polifaga jakim jest szara pleśń. Jeżeli chodzi o wspomaganie zwalczania tych zagrożeń to zasadne jest zastosowanie biostymulatorów jak imPROver+ i Calkorium. Oczywiście najważniejszy jest tu dodatek fungicydów.

 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O AGROTECHNICE

Artykuł nie zawiera wszystkich informacji. Wiele szczegółów technicznych, które wymagają indywidualnego podejścia w zależności od warunków pogodowych, wysianej odmiany i charakterystyki pola, na którym znajduje się plantacja. Zapraszamy do współpracy z doradcami PROCAM, którzy indywidualnie podejdą do Państwa upraw.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.