PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Mączniak prawdziwy, rdza brunatna

Mączniak prawdziwy, rdza brunatna

Łamliwość podstawy źdźbła i septorioza paskowana liści.

Doradcy Agrotechniczni PROCAM informują o dynamice infekcji patogenów jak i wylotu szkodników owadzich. W szczególności chowacz brukwiaczek już w ten weekend może bardzo intensywnie przyspieszyć. Należy na bieżąco monitorować pola i w zależności od kształtowania się sumy temperatur efektywnych jak i wilgotności powietrza, odpowiednio reagować. Jak widać na zdjęciach chowacze łodygowe wręcz podprogowo w wierzchnich warstwach gleby tylko czekają na wylot/nalot na plantacje rzepaku.

 

Korzenie rzepaku – sprawdź!

Do tych problemów owadzich proszę przy ocenie zagrożenia entomologicznego zwracać uwagę na uszkodzenia systemu korzeniowego szczególnie rzepaku w połączeniu z ewentualnymi przemrożeniami. Uszkodzone korzenie rzepaku są bardziej podatne na gnicie, kiedy mamy większe uszkodzenia korzeni przez żerujące jesienią larwy śmietki kapuścianej, chowacza galasówek czy padlinożernych skoczogonków. Takie uszkodzenia wymagają większej uwagi w dokarmianiu i fungicydowej ochronie uszkodzonych plantacji.

Tak samo może być w odniesieniu do uszkodzeń zbóż, gdzie mamy lokalnie intensywniejsze żerowanie ploniarki zbożówki czy śmietek zbożowych. Co do patogenów w tym roku mamy oprócz szarej pleśni, dość mocne lokalne porażenia przez zgniliznę rzepaku, jeżeli do tego doliczymy liczne żerowanie gryzoni, to niekiedy mamy problem.

 

Co mamy w zbożach za choroby?

Odnośnie zbóż to, jak informują Doradcy z Grupy Technicznej i nie tylko, mamy bardzo dużą presje patogenów jak widać na zdjęciach od mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozy paskowanej liści, ale także rdzy brunatnej oraz łamliwości podstawy źdźbła. Nie zapominajmy o jęczmieniach, gdzie infekcje plamistości siatkowej oraz rynchosporiozy jak na ten czas są dość duże.

 

Sprawdzone rozwiązania fungicydowe:

 

O szczegóły pytaj Doradców PROCAM.

 

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.