Mszyca-brzoskwiniowo-ziemniaczana

Pluskwiaki na polach! 08 października 2018

Grupa Techniczna PROCAM ostrzega przed pluskwiakami na polach zbóż. Dostrzeżony został zgłobik smużkowany, piewik o dość zmiennym ubarwieniu. Trudny do identyfikacji, a w Polsce występuje go aż 13 gatunków. Rozwija się i żeruje na trawach, a spotkać możemy go wszędzie- poza domeną leśną.  Występują od maja do listopada i możemy je spotkać nawet po przymrozkach.  Jest wektorem groźnych patogenów m.in. wirusa paskowatości pszenicy i żyta (BMWR), wirusa karłowatości pszenicy (WDV), co podnosi jego status jako szkodnika.  Zalecamy zmonitorować swoje plantacje za pomocą czerpaka entomologicznego. Jeżeli pojawi się przytoczony problem, to zalecamy wykonać zabieg insektycydowy, w połączeniu ze zwalczaniem mszyc.

Problem mszyc występuje zarówno na zbożach – mszyca czeremchowo zbożowa, mszyca zbożowa, jak i na uprawach rzepaku – mszyca brzoskwiniowo ziemniaczana. Powoduje to, że już zostały odnotowane pierwsze infekcje wirusowe na rzepakach tej jesieni!

Na chwastach została zauważona rdza grochu i rdza pęcherzykowo sosnowa. Świadczy to o dużej infekcyjności i możliwości infekcji przez rdzę brunatną na zbożach.

Załączamy także zdjęcie jesiennych przebarwień na iglakach – informujemy, że nie są one groźne.

Natomiast złe przechowywanie warzyw może powodować występowanie mączniaka prawdziwego pietruszki czy pojawienie się mokrej zgnilizny.