Komunikat fitosanitarny 21 sierpnia 2018

Ostrzegamy przed występowaniem i szkodliwością mszyc w uprawach ziemniaków, co wiąże się z zagrożeniem występowania wirusów ziemniaka (Y, L, M, X, S). Będzie to miało szczególny wpływ na jakość ziemniaków sadzeniaków. Na południu Polski został odnotowany nalot mszyc, w szczególności mszycy brzoskwiniowo-ziemniaczanej, na plantacje rzepaku ozimego. Odmiana ta przenosi wirusa żółtaczki rzepy (TuYV – Turnip Yellows Virus). Polecamy odmianę rzepaku odporną na tego wirusa – Lg Absolut.

Grupa Techniczna PROCAM potwierdza też zagrożenie mszycami, będącymi wektorami wirusów w zbożach. Prowadząc czerpakowanie wśród traw, jak i obserwacje w kukurydzy, identyfikujemy dużą ilość tych pluskwiaków. Szczególnie licznie występują kolonie mszycy zbożowej oraz najgroźniejszej z nich – mszycy czeremchowo-zbożowej. Powoduje to duże zagrożenie żółtą karłowatością jęczmienia. Zabieg insektycydowy na mszyce powinien zostać wykonany już od 3 liści zbóż.

Odnotowane na plantacjach zbóż i rzepaku zostały też ślimaki. W razie występowanie tego problemu polecamy preparat Simarol GB na ślimaki.

Przypominamy także o zabezpieczeniu, po siewie, rzepaku przed żerowaniem larw śmietki kapuścianej. Preparat Delia STOP stanowi doskonałą barierę przeciwko tym  groźnym szkodnikom. Naloty tej muchówki są w apogeum, a więc i mamy teraz apogeum składania jaj. Średnie obłożenie jaj w okolicach szyi korzeniowej rzepaku to średnio do 3–5 sztuk na roślinę. Wytworzenie liścieni, ewentualnie wytworzenie 1 liścia właściwego, to najlepszy czas na skuteczny zabieg preparatem DeliaSTOP.

 

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.