mszyca-ziemniaczano-brzoskwiniowa

Wirusy roślinne? Nie biorą się znikąd… 21 sierpnia 2018

Ostrzegamy przed występowaniem i szkodliwością mszyc w uprawach ziemniaków. Z tego wynika też duże zagrożenie w tym roku wirusami ziemniaka (Y, L, M, X, S). Będzie to miało szczególny wpływ na jakość ziemniaków sadzeniaków. Na południu Polski został odnotowany nalot mszyc, w szczególności mszycy brzoswiniowo ziemniaczanej, na plantację rzepaku ozimego. Odmiana ta przenosi wirusa żółtaczki rzepy (TuYV – Turnip Yellows Virus). Polecamy odmianę rzepaku odporną na tego wirusa – Lg Absolut.

Grupa Techniczna PROCAM potwierdza też zagrożenie mszycami, będącymi wektorami wirusów w zbożach. Prowadząc czerpakowanie wśród traw, jak i obserwacje w kukurydzy, identyfikujemy dużą ilość tych pluskwiaków. Szczególnie licznie występują kolonie mszycy zbożowej oraz najgroźniejszej z nich – mszycy czeremchowo zbożowej. Powoduje to duże zagrożenie żółtą karłowatość jęczmienia. Zabieg insektycydowy na mszyce powinien zostać wykonany już od 3 liści zbóż ,a insektycydy powinny być przygotowane w magazynach na gospodarstwach. Logistyka, w tym przypadku, jest bardzo ważnym elementem skutecznej ochrony!

Odnotowane na plantacjach zbóż i rzepaku zostały też ślimaki. W razie występowanie tego problemu polecamy preparat Simarol GB na ślimaki.

Przypominamy także o zabezpieczeniu, po siewie, rzepaku przed żerowaniem larw śmietki kapuścianej. Preparat Delia STOP stanowi doskonałą barierę przeciwko tym  groźnym szkodnikom. Naloty tej muchówki są w apogeum, a więc i mamy na teraz także apogeum składania jaj. Średnie obłożenie jaj w okolicach szyi korzeniowej rzepaku to średnio do 3 – 5 sztuk na roślinę. Wytworzenie liścieni, ewentualnie wytworzenie 1 liścia właściwego, to najlepszy czas na skuteczny zabieg preparatem DeliaSTOP.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.