Mszyca-zbożowa

Czy nasze oziminy są bezpieczne? Sprawdź! 21 września 2018

Grupa Techniczna PROCAM przekazuje prognozy długoterminowe dotyczące nalotu mszyc zbożowych oraz mszyc czeremchowo zbożowych na pojawiające się oziminy zbóż. Z przeprowadzonego monitoringu wynika, że może wystąpić duże zagrożenie ze strony zarówno żerujących pluskwiaków, jak i infekcji chorób wirusowych. Szczególnym zagrożeniem będzie żółta karłowatość jęczmienia – co potwierdzają wykonane testem ELISA badania na obecność wirusów. Jak potwierdzają załączone zdjęcia, występuje duże obłożenie roślin (czeremcha, trawy) tymi szkodnikami. Zmiany temperaturowe w tym roku (podobnie jak przed trzema laty) mogą powodować bardzo duże porażenia przez wirusy kompleksu karłowatości i mozaiki.

Zwracamy także uwagę, żeby przy zabiegach insektycydowych na rzepaku zwracać uwagę na naloty mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej, która powoduje możliwość infekcji wirusem mozaiki TuYV.

Dodatkowo nadal odnotowujemy nasilone żerowanie szkodników zjadających liście na rzepakach, szczególnie tantnisa krzyżowiaczka oraz gnatarza rzepakowego. Natomiast na wschodzących zbożach należy zwrócić uwagę na naloty ploniarki zbożówki oraz na ich larwy (żerujące w liściu sercowym).

Lokalnie występują chrząszcze pierwszego chowacza galasówka (sprawcy powstawania galasów przy szyi korzeniowej rzepaku).

Należy także monitorować patogeny tworzące tumory kiły kapustnych na systemie korzeniowym rzepaku. Przypominamy, że w ofercie PROCAM jest odmiana odporna na tą infekcję – LG AUGUSTA.

Brak kropli infekcyjnej nie powoduje, że możemy zaniedbać obserwacje zbóż na obecność chorób liści. Grupa Techniczna PROCAM zwraca uwagę na porażenie samosiewów zbóż rdzą brunatną. Jesienią możemy spodziewać się większych porażeń wynikających z obniżenia temperatury oraz nasilenia opadów atmosferycznych.