produkt-procam

Pryszczarki w natarciu 10 maja 2018

Dziś podczas porannego czerpakowania oraz z racji napływających niepokojących meldunków z terenu kraju od Doradców z Grupy Technicznej wyłapało się trochę bardzo groźnych szkodników jakimi są muchówki z rodziny pryszczarkowatych. Przedstawiamy kilka cech szkodliwości i pomożemy Państwu przyswoić umiejętność makroskopowego rozpoznawania w terenie, aby przeciwdziałać spodziewanej w tym roku gradacji tych szkodników. Na dzień dzisiejszy w czerpaku oraz w żółtych naczyniach i na żółtych tablicach lepowych możemy zarejestrować już pierwsze nalatujące szkodniki z tej grupy. W pierwszej kolejności, czyli już teraz, rejestrujemy pryszczarka zbożowca, a za kilka / kilkanaście dni będziemy również identyfikowali paciornicę pszeniczankę oraz pryszczarka pszenicznego.

• Pryszczarek zbożowiec – zimują larwy w glebie (stąd na zdjęciu taka duża ilość larw wypłukana z gleby), teraz następuje samorzutne przepoczwarczenie i wylot muchówek co widać podczas czerpakowania oraz podczas lustracji żółtych tablic lepowych. Dorosłe osobniki wylatują V/VI a następnie składają jaja w okolicy 3 i 4 międzywęźla, a następnie po 8 dniach larwy żerują w pochwie powodując powstanie charakterystycznych siodełkowatych zgrubień.

• Paciornica pszeniczanka – zimują larwy w glebie, a dorosłe muchówki pojawiają się na przełomie V/VI. Jaja są składane do jeszcze nie rozwiniętych kwiatów, gdzie larwy zaczynają żerować. Żerujące larwy w kwiatkach powodują deformację ziarniaków lub niedorozwój kłosków.

• Pryszczarek pszeniczny – zimują larwy w glebie, a dorosłe muchówki wylatują po przepoczwarczeniu w czerwcu. Jaja składane są do kwiatków, a wylęgające się larwy żerując powodują deformację ziarniaków w kłosie. Jest to prosta droga do wnikania w uszkodzone miejsca patogenów w tym fusarium.

Zwracamy szczególną uwagę na te szkodniki i w razie potrzeby sugerujemy natychmiast reagować dokonując zabiegów insektycydowych.