Lucerna i trawy

NASIONA LUCERNY SIEWNEJ, NASIONA TRAW ŁĄKOWYCH

W naszej ofercie posiadamy wysokiej jakości nasiona traw oraz nasiona lucerny. Oferowany materiał siewny traw jest idealnie dostosowany do klimatu umiarkowanego chłodnego i charakteryzuje się szybkimi wschodami oraz intensywnym wzrostem po skoszeniu lub wypasaniu. Idealnie sprawdzi się m.in. na stanowiskach suchych. Nasze nasiona lucerny, o wysokiej tolerancji na nicienie i dobrej sztywności łodygi, zapewnią wysoki plon białka oraz wysoki plon suchej masy.

Nasiona trawy

Wybierając nasiona traw musimy pamiętać o podobnych zasadach, jak w przypadku wybierania odmian pszenicy czy innych roślin rolniczych. Po pierwsze powinniśmy wziąć pod uwagę przeznaczenie. Wynika to z faktu, że inne nasiona traw będą nam potrzebne na pastwiska, a inne na użytki kośne. Nasiona traw wieloletnich, a właściwie wyrastające z nich rośliny,  przeznaczone na tereny do wypasu bydła, powinny być odporne na udeptywanie i zdolne do szybkiej regeneracji po wypasie. Ze względu na odmienną specyfikę użytkowania, nasiona traw łąkowych nie muszą charakteryzować się taką odpornością na udeptywanie czy krótkie przygryzanie. Pożądaną ich cechą będzie natomiast większa wysokość roślin.

Drugim kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając nasiona trawy, to rodzaj stanowiska. Istotna jest zarówno klasa i zasobność gleby, jak i kwestia dostępu do wody. Na obszarach o znaczącym jej deficycie, najlepiej sprawdzą się specjalistyczne nasiona traw na tereny suche.

Nasiona lucerny siewnej

Lucerna siewna jest niezwykle cenną rośliną mającą zastosowanie w karmieniu zwierząt. Do najważniejszych cech, jakie należy mieć na uwadze gdy wybieramy nasiona lucerny, należą: 

  • wysoka zawartość białka, 
  • tolerancja na nicienie, 
  • wysoki plon suchej masy.

 

Ważne jest także, aby lucerna siewna nie była podatna na infekcję wertycyliozą i charakteryzowała się dużą sztywnością łodygi. Nasiona lucerny spełniające te kryteria, będą źródłem wartościowej paszy.