Herbicydy na zboża

Środki na chwasty w zbożach

Herbicydy na zboża są ważną grupą chemicznych środków ochrony roślin w katalogu PROCAM Polska. Wśród bogatej oferty herbicydów znajdują się zarówno herbicydy na zboża jare, jak i herbicydy na zboża ozime. Ich zadaniem jest eliminacja chwastów w uprawie zbóż. Niezwalczone chwasty w zbożach konkurują z rośliną uprawną m.in. o wodę, światło, składniki pokarmowe czy przestrzeń, wpływając negatywnie na plon.

Rodzaje herbicydów zbożowych

Ze względu na sposób działania, stosowane środki z dostępnej oferty dzieli się na kontaktowe oraz układowe. Środki o działaniu kontaktowym powodują uszkodzenie chwastów w miejscu ich zetknięcia z opryskiem. Z kolei druga grupa roślin wchłaniana jest przez zwalczane rośliny, powodując zakłócenie procesów życiowych.

Zbożowe herbicydy doglebowe i dolistne

Wśród herbicydów na zboża jare oraz herbicydów na zboża ozime w ofercie PROCAM znajdują się preparaty, które mogą być stosowane zarówno dolistnie, jak i doglebowo. Przed wyborem herbicydu na zboża z dostępnej oferty warto poznać dokładniej biologię chwastów, które zasiedlają zboża, aby prawidłowo dobrać odpowiedni preparat.

Jaki oprysk na chwasty dwuliścienne i jednoliścienne w zbożu ozimym?

Jedną z najważniejszych cech zabiegu herbicydowego w zbożach jest szerokie spektrum zwalczanych chwastów. Choć najwygodniej jest stosować opryski chwastobójcze oparte o jeden środek zawierający kilka substancji czynnych, nie należy obawiać się także komponowania mieszanin zbiornikowych z kilku herbicydów na zboża.

Odpowiednie dobranie zestawu środków zapewnia skuteczne zwalczanie chwastów w zbożach w jednym przejeździe. Ważne jest, aby umiejętnie łączyć preparaty na chwasty w zbożach i eliminować jednocześnie wile gatunków jedno i dwuliściennych. Kluczem do tego jest zestawienie substancji zwalczających różne gatunki niepożądanych roślin oraz wzajemnie wzmacniających swoje działanie chwastobójcze.

Jakie herbicydy na zboża ozime jesienią?

Jesienne zwalczanie chwastów w zbożach jest niebywale korzystne dla rozwoju zbóż. Dzięki temu młode rośliny mogą bez przeszkód i konkurencji z chwastami rozwijać się od początku okresu wegetacji. Dobór odpowiednich środków do zwalczania chwastów w zbożach jesienią powinien uwzględniać wszelkie gatunki niepożądane, jakie mogą pojawić się na naszej plantacji.

Skuteczny oprysk herbicydowy jesienią

Wybierając opryski chwastobójcze, warto wziąć pod uwagę, charakterystyczne dla tej pory roku warunki pogodowe i stosować herbicydy na zboża zachowujące maksymalną skuteczność w panujących wtedy temperaturach. Ze względu na często padające deszcze, niebagatelne znaczenie ma też szybkość asymilacji substancji aktywnej przez chwasty.

Jakie preparaty chwastobójcze zastosować jesienią?

Poza kryteriami, o których wspomnieliśmy wyżej, warto tak dobierać komponenty oprysku herbicydowego na chwasty w zbożach, aby poszczególne preparaty chwastobójcze opierały się na substancjach z różnych grup chemicznych. Podnosi to efektywność zwalczania chwastów w zbożach, ale także ogranicza zjawisko odporności chwastów na substancje aktywne. Zapewnia to więc skuteczność ochrony herbicydowej na kolejne lata.

Jakie herbicydy na zboża ozime wiosną?

Wiosenny zabieg chwastobójczy w zbożach często jest z góry zakładaną kontynuacją działań jesiennych. Wiele technologii zwalczania chwastów w zbożach ozimych przewiduje wykonanie głównego zabiegu herbicydowego jesienią i wiosenną korektę. Biorąc pod uwagę odmienne terminy wschodów różnych chwastów, a także dużą ich presję, z pewnością jest to strategia warta uwagi.

Niejednokrotnie też wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach jest koniecznością bowiem natłok prac polowych jesienią, niekorzystne warunki pogodowe, czy opóźnione siewy mogą uniemożliwić wykonanie zabiegu herbicydowego jesienią.

Jakie herbicydy na zboża wiosną?

Jako że wiosenna aura jest równie kapryśna, jak jesienna, należy szczególną uwagę zwrócić na temperatury. Preparaty na chwasty w zbożach różnią się od siebie między innymi skutecznością działania w niskich temperaturach, dlatego jest to jedno z kluczowych kryteriów doboru środków chwastobójczych na wiosnę.

Kiedy stosować preparaty na chwasty w zbożach wiosną?

Z wyżej opisanych powodów najlepsze efekty większość herbicydów daje, gdy temperatury wynoszą kilkanaście stopni. Niemniej można znaleźć preparaty chwastobójcze działające także w niższych temperaturach oscylujących wokół 6–8°C.

Jeżeli to tylko możliwe warto także pamiętać, by oprysk herbicydowy na zboża wykonać przed zabiegiem nawożenia. Pozwala to, na unikniecie wzmocnienia rozwoju chwastów wiosenną dawką azotu.

Jakie herbicydy na zboża jare?

Odchwaszczanie zbóż jarych opiera się wyłącznie na zabiegach dolistnych. Daje to swego rodzaju komfort doboru środków ochrony roślin, gdyż obserwując wschodzące chwasty, możemy dopasować adekwatne do występujących gatunków herbicydy zbożowe.

Oprysk herbicydowy na zboża jare wykonujemy preparatami chwastobójczymi zarejestrowanymi do stosowania w danym gatunku zboża oraz zgodnie ze wskazanym w etykiecie terminem zabiegu.

Źródła

  • Auskalnis A., Kadzys A., Effect of timing and dosage in herbicide application on weed biomass in spring wheat. Agronomy Research. 2006, 4, s. 133-136.
  • Buczek J., Bobrecka-Jamro D., Wpływ przedplonów i dawek herbicydów na wartość użytkową ziarna pszenicy ozimej. Acta Agrophysica. 2013, 20 (3), s. 365-374.
  • Buczek J., Jarecki W., Bobrecka-Jamro D., Wpływ przedplonów i dawek herbicydów na plon oraz zachwaszczenie pszenicy ozimej. Agronomy Science. 2013, 68 (2), s. 24-32.
  • Buczek J., Tobiasz-Salach R., Bobrecka-Jamro D., Wpływ nawożenia dolistnego i zmniejszonych dawek herbicydu na plon i cechy jakościowe ziarna pszenicy ozimej. Fragmenta Agronomica. 2012, 29 (1), s. 7-15.
  • Domaradzki K., Kieloch R., Possibilities of weed control in spring cereals by herbicides applied at reduced rates. Polish Journal of Agronomy. 2009, 1, s. 9-14.
  • Haliniarz M., Kapeluszny J., Reakcja trzech odmian pszenicy jarej na zmniejszenie zalecanej dawki herbicydu Chwastox Trio 540 SL. Fragmenta Agronomica. 2012, 29 (2), s. 33-42.
  • Kieloch R., Rola H., Sumisławska J., Wpływ herbicydów na wartość technologiczną ziarna odmian pszenicy ozimej. Progress in Plant Protection. 2007, 47 (3), s. 138-146.
  • Kieloch R., Rola H., Wpływ herbicydów na plonowanie wybranych odmian pszenicy ozimej. Inżynieria Rolnicza. 2007, 3 (91), s. 99-103.
  • Kieloch R., Sumisławska J., Oddziaływanie herbicydów na plonowanie oraz jakość ziarna trzech odmian pszenicy ozimej. Progress in Plant Protection. 2012, 52 (2), s. 266-271.
  • Knežević M., Durkić M., Knežević I., Antonić O., Jelaska S., Effects of tillage and reduced herbicide doses on weed biomass production in winter and spring cereals. Plant Soil Environ. 2003, 49 (9), s. 414-421.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 35