Insektycydy na rzepak

Środki owadobójcze na rzepak

W ofercie PROCAM znajdą Państwo niezwykle skuteczne i popularne na rynku insektycydy na rzepak o różnych formulacjach polecane przez producentów krajowych i zagranicznych. Te środki stosowane w rzepaku wykorzystuje się do zwalczania wielu grup szkodników. Eliminują one w uprawie rzepaku przede wszystkim szkodniki gryzące i kłująco-ssące. Korzystanie ze sprawdzonych insektycydów do ochrony rzepaku z oferty PROCAM pozwoli wyeliminować zagrożenie w postaci obniżonych plonów rzepaku. Stosowane w rzepaku ozimym pozwolą one uzyskać wysokie i dobre jakościowo plony wolne od szkodników. Oferowane przez PROCAM środki owadobójcze do stosowania w rzepaku to preparaty, które na roślinie w zależności od środka mogą wykazywać działanie powierzchniowe, kontaktowe oraz wgłębne.

Insektycydy na rzepak

PROCAM oferuje szeroką gamę skutecznych i popularnych na rynku insektycydów na rzepak o różnych formulacjach. Dostępne środki owadobójcze na rzepak zwalczają przede wszystkim szkodniki gryzące i kłująco-ssące. Korzystanie ze sprawdzonych preparatów z oferty PROCAM pozwala na zachowanie zdrowych plonów rzepaku wysokiej jakości.

Ochrona insektycydowa rzepaku

Rzepak narażony jest na ataki wielu szkodników, które mogą powodować ogromne zniszczenia w uprawach. Dodatkowo uszkodzenia roślin sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Skuteczna ochrona wymaga zastosowania odpowiednio dobranych środków owadobójczych na rzepak.

Kiedy wykonać oprysk rzepaku na szkodniki?

Rzepak przebywa na polu prawie cały rok, w związku z czym jego ochrona jest wymagająca. Pierwszy oprysk na szkodniki w rzepaku powinien być przeprowadzony już na samym początku wegetacji jesiennej. Stosowanie środków owadobójczych na rzepak należy kontynuować wiosną podczas wzrostu pędu głównego, kwitnienia oraz po kwitnieniu. Warto pamiętać, że każdy insektycyd na rzepak ma inny termin i temperaturę aplikacji, dlatego istotne, by stosować się do zaleceń zawartych w etykiecie.

Zwalczanie szkodników w rzepaku

Najlepszym sposobem na ochronę przed szkodnikami rzepaku jest łączenie metody agrotechnicznej i mechanicznej z chemiczną, która wykazuje najwyższą skuteczność.

Do działań profilaktycznych w ochronie rzepaku zalicza się siew w niezbyt dużym zagęszczeniu oraz izolację od innych upraw roślin kapustowatych. Istotne również, by regularnie zwalczać chwasty, które osłabiają odporność roślin na uszkodzenia.

Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym żerowaniu szkodników w rzepaku jest uproszczenie uprawy. Orka i przewracanie warstw ziemi eliminuje mechanicznie część szkodników rzepaku, natomiast siew na resztkach pożniwnych, sprzyja zimowaniu szkodników, których trudno później się pozbyć.

Jakie szkodniki atakują rzepak?

Chowacz brukwiaczek

Jest to szkodnik rzepaku, który pojawia się na wiosnę jako pierwszy. Jego larwy uszkadzają łodygi, co powoduje ich wyginanie i pękanie już we wczesnych fazach rozwoju.

Chowacz czterozębny

Samice tego szkodnika rzepaku składają jaja do ogonków liściowych. Larwy po wykluciu przechodzą do łodyg, gdzie zaczynają żerowanie, powodując wyleganie roślin.

Gnatarz rzepakowiec

Drugie pokolenie szkodnika niszczy siewki rzepaku w okresie jesiennej wegetacji, wygryzając otwory w młodych liściach. Bez zastosowania odpowiedniego insektycydu na rzepak mogą zniszczyć młodą uprawę w ciągu kilku dni.

Mszyce

W rzepaku występuje najczęściej mszyca kapuściana oraz brzoskwiniowa. Tworzą one zwarte kolonie i wysysają soki z komórek roślin. Początkowo żerują na pędzie głównym, następnie na pędach bocznych, liściach oraz łuszczynach, doprowadzając do żółknięcia liści, a nawet obumierania roślin. Ten szkodnik rzepaku jest również wektorem groźnych chorób wirusowych np. wirusa żółtaczki rzepy (TuYV).

Pchełki ziemna i rzepakowa

Szczególnie szkodliwe dla rzepaku są larwy pchełki rzepakowej, które w okresie jesiennym wygryzają wnętrza ogonków i nerwów liściowych. Pchełka ziemna natomiast uszkadza siewki, wyżerając w nich małe otwory, co powoduje zahamowanie wzrostu, żółknięcie i obumieranie. Sitowato podziurawione liście rzepaku to efekt żerowania dorosłych osobników pchełek. 

Słodyszek rzepakowy

Ten szkodnik rzepaku żeruje od fazy pojawienia się pąków kwiatowych. Chrząszcze rozrywają pąki jeszcze przed kwitnieniem, co powoduje ich żółknięcie i opadanie. Robią to, aby dostać się do pręcików, które potem wygryzają. W efekcie uszkodzone rośliny mają puste szypułki kwiatów, a plon może spaść nawet o połowę.

Szkodniki łuszczynowe

Samice chowacza podobnika wygryzają niewielkie otwory w łuszczynach, gdzie składają po jednym jaju. Wyklute larwy żywią się zawiązanymi nasionami wewnątrz łuszczyn.

Uszkodzone łuszczyny ułatwiają inwazję pryszczarkowi kapustnikowi, który przez wygryzione w łuszczynach otwory składa jaja. Larwy pryszczarka zjadają zarodki nasion rzepaku oraz wysysają soki ze ścian łuszczyn, powodując ich pękanie.

Najgroźniejsze szkodniki rzepaku ozimego

W ostatnich latach szkodniki rzepaku ozimego żerują już w okresie jesiennej wegetacji. Ich obecność podczas tak wczesnej fazy rozwojowej roślin może spowodować ogromne straty. Niewykształcone rośliny uszkodzone przez szkodniki rzepaku są podatne na wymarzanie, a także mogą obumierać. 

Od początku września do końca października na rzepaku żerują ślimaki, pchełki, gnatarz rzepakowy, mszyce oraz śmietka kapuściana uszkadzająca korzenie.

Jak zwalczyć szkodniki w rzepaku?

Zwalczanie szkodników rzepaku różni się w zależności od panujących warunków atmosferycznych – inaczej będzie wyglądała ochrona insketycydowa rzepaku ozimego, a inaczej rzepaku jarego.

Zwalczanie szkodników rzepaku jesienią

Dokładna lustracja i dobranie odpowiedniego insektycydu to podstawa ochrony insektycydowej rzepaku. Właściwe insektycydy na rzepak zapewnią roślinie lepszy start na wiosnę i wspomoże ją w przetrwaniu zimy.

Czym pryskać rzepak na wiosnę?

Wiosenny okres wegetacyjny powinien zostać rozpoczęty dokładną lustracją, ponieważ pierwsze szkodniki rzepaku pojawiają się już przy 6°C. Insektycydy na rzepak zarejestrowane na chowacza brukwiaczka, który zaczyna żerować jako pierwszy, zazwyczaj działają dopiero przy temperaturach 10-20°C, co stanowi poważny problem dla rolników. Produkty z substancjami z grupy pyretroidów najlepiej sprawdzą się przy tak niskich temperaturach, jednak nie każdy oprysk na chowacza w rzepaku z tą substancją będzie skuteczny.

Następne szkodniki rzepaku – słodyszek rzepakowy i pryszczarek kapustnik, pojawiają się kiedy temperatury są nieco wyższe, co pozwala na skuteczne zastosowanie preparatu na bazie acetamiprydu.

Skuteczne insektycydy na rzepak

Acetamipryd jest obecnie najskuteczniejszą substancją czynną środków owadobójczych na rzepak, jednak nie sprawdzi się we wszystkich warunkach. Zazwyczaj nie wykazuje skuteczności w niskich temperaturach, dlatego jego terminy aplikacji przewidziane są na wiosnę.

W okresie jesiennym najczęściej się stosuje substancje z grupy pyretroidów, które dobrze działają w niższych temperaturach.

Przy wyborze oprysku na szkodniki w rzepaku należy kierować się zaleceniami z etykiety, dotyczącymi terminów aplikacji i rejestracji na dany gatunek.

Źródła

  • Seta G., Wolski M., Mrówczyński M., Zastosowanie nowych insektycydów i ich mieszanin z fungicydami w programie ochrony łuszczyn rzepaku ozimego. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 2007, 28 (2). 
  • Seta G., Drzewiecki S., Mrówczyński M., Opłacalność stosowania insektycydów i ich mieszanin z nawozami do dolistnego stosowania w zwalczaniu słodyszka rzepakowego na rzepaku jarym w latach 1998-1999. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 2000, 21 (1), s. 113–118. 
  • Jarecki W., Buczek J., Bobrecka-Jamro D., Efektywność Ochrony Insektycydowej Rzepaku Ozimego Acetamiprydem. Fragm. Agron. 2014, 31 (1), s. 18–24.
  • Seta G., Drzewiecki S., Mrówczyński M., Efektywność łącznego stosowania insektycydów i nawozów dolistnych w zwalczaniu niektórych szkodników rzepaku. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 2001, 22(1), s. 139–146. 
  • Seta G., Mrówczyński M., Wpływ łącznego stosowania insektycydów i fungicydów w okresie kwitnienia i zawiązywania łuszczyn na efektywność zwalczania szkodników łyszczykowych rzepaku ozimego w latach 2003-2005. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 2006, 27(2), s. 311–322. 
  • Matyjaszczyk E., Sobczak J., Adamska H., Chemiczna ochrona rzepaku w Polsce i krajach sąsiednich. Progress in Plant Protection. 2018, 58 (3), s. 174-180. 
  • Seta G., Mrówczyński M., Wpływ Zabiegów Insektycydowo-Nawozowych W Ochronie Rzepaku Ozimego Na Zwalczanie Szkodników I Plonowanie Roślin W Latach 2000-2003. Fragmenta Agronomica. 2007, 4 (96). 

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8