Insektycydy na rośliny ozdobne

W ofercie PROCAM dostępne są środki owadobójcze roślin ozdobnych renomowanych firm, przeznaczone zarówno do roślin uprawianych w gruncie, jak i pod osłonami. Dostępne insektycydy na szkodniki roślin ozdobnych wykazują działanie powierzchniowe, kontaktowe oraz wgłębne, a różne formulacje pozwalają na idealne dopasowanie. Stosowanie sprawdzonych insektycydów z asortymentu PROCAM zapewnia szybkie i skuteczne działanie na organizmy szkodliwe.

Szkodniki roślin ozdobnych

Mszyca różano-szczeciowa

Szkodniki te najczęściej żerują na liściach, pąkach kwiatowych oraz młodych pędach. Wysysają soki, co prowadzi do deformacji liści oraz zahamowania wzrostu, a w efekcie do zwijania i obumierania liści. Mszyce mogą także przenosić choroby wirusowe. W okresie wiosennym pojawia się pierwsze pokolenie mszyc na róży, natomiast od czerwca uskrzydlone osobniki przelatują na rośliny zielne.

Skoczek różany

Larwy szkodnika róży pojawiają się w maju i żerują na dolnej stronie liścia. W czerwcu pojawiają się dorosłe osobniki, które również wysysają soki przez drobne nakłucia. Składają jaja do nerwów liściowych róż, gdzie rodzi się drugie pokolenie, które żeruje we wrześniu i do października składa jaja. Na zaatakowanych liściach pojawiają się białe, żółknące lub szarawe plamki, stają się matowe i przedwcześnie obumierają.

Przędziorek chmielowiec

Przędziorki to roztocza, które wysysają soki od spodniej strony liści. Na zaatakowanych częściach powstają pajęczyny oraz tworzą się żółte plamki, które z czasem mogą zająć całą powierzchnię, powodując opadanie liści. Pokolenia tego szkodnika róż nakładają się na siebie – na jednym krzaku mogą występować jego wszystkie stadia rozwojowe.

Miniarki

Miniarki zagrażają roślinom jedynie w postaci larwalnej. Bladozielone larwy wgryzają się do liści, by żywić się miękiszem. Uszkodzone tkanki blakną, tworząc tzw. miny – jasne zawiłe korytarze widoczne na powierzchni liścia. W ciągu sezonu rozwijają się 2-3 pokolenia tego szkodnika roślin ozdobnych, które najintensywniej żerują od kwietnia do czerwca.

Zwalczanie szkodników roślin ozdobnych

Istnieje wiele sposobów na niechemiczne zwalczanie szkodników roślin ozdobnych, które różnią się w zależności od uprawy oraz gatunku insekta. Kiedy owad przekroczy próg szkodliwości, konieczne jest zastosowanie insektycydu przeznaczonego do danej plantacji i gatunku szkodnika.

Skoczek różany – jak zwalczać?

W teorii eliminacja skoczka różanego powinna nastąpić przy okazji oprysków na inne szkodniki roślin ozdobnych, jednak nie zawsze jest to wystarczające. Tego szkodnika róż zwalcza się zazwyczaj z wykorzystaniem oprysków zawierających związki z grupy pyretroidów np. deltametrynę. W przypadku roślin ozdobnych zabiegi insektycydowe należy wykonać dwukrotnie w odstępie 14–21 dni.

Jak zwalczyć mszyce na róży?

Rozwojowi mszyc na róży nie da się całkowicie zapobiec, jednak istnieją sposoby na jego ograniczenie. Istotne jest, by nie stosować azotu w zbyt dużych ilościach oraz nie dopuścić do niedoboru wody, ponieważ czynniki te sprzyjają rozwojowi szkodnika róż.

Mrówki żywią się odchodami mszyc, czyli spadzią, przez co często przenoszą szkodnika z rośliny na roślinę. Tak więc mrówki informują o obecności mszyc na róży lub zwiastują ich pojawienie się.

Biedronki i złotooki to naturalni wrogowie mszyc, dlatego warto zatroszczyć się o ich obecność. Jeżeli jednak kolonie szkodnika są duże i szybko się zwiększają – konieczne jest jak najszybsze zastosowanie odpowiedniego preparatu na mszyce do róż np. z grupy karboksamidów czy pyretroidów.

Przędziorek na róży – zwalczanie

Rozwojowi przędziorka na róży sprzyjają wysokie temperatury i suche powietrze, dlatego latem należy dokładnie sprawdzać spodnią stronę liści roślin ozdobnych. Jeżeli zostanie wykryta ich obecność, można spróbować je zwalczyć za pomocą opryskiwania wodą, ponieważ przy wysokiej wilgotności przestają się rozmnażać. Jeżeli jednak skupiska są zbyt duże – należy zastosować akarycyd zarejestrowany na tego szkodnika róży np. z naturalną abamektyną w składzie. Opryski na przędziorka wykonuje się 2 razy w odstępie co najmniej 7 dni.

Miniarki – zwalczanie

Miniarki mają wielu naturalnych wrogów jak np. błonkówki czy też ptaki. Zapewnienie optymalnych warunków do życia poszczególnym gatunkom pozwoli na ograniczenie populacji szkodnika. W zwalczaniu chemicznym na miniarki stosuje się np. związek z grupy makrocyklicznych laktonów – abamektynę.

Kiedy najlepiej zrobić oprysk na mszyce w różach?

Mszyce na róży pojawiają się zazwyczaj już w maju. Oprysk wykonuje się jak najszybciej po zauważeniu pierwszych kolonii, zgodnie z warunkami podanymi przez producenta w etykiecie. Należy jednak pamiętać, aby nie opryskiwać otwartych kwiatów.

Jaki preparat na mszyce do róż wybrać?

Najczęściej wybierane preparaty na mszyce do róż zawierają substancje z grupy karboksamidów czy pyretroidów np. flonikamid lub deltametryna. Pyretroidy sprawdzają się zazwyczaj w niższych temperaturach. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie preparaty z substancjami z tych grup zadziałają na mszyce, dlatego zawsze należy sprawdzać rejestrację produktu.

Jakie środki na szkodniki roślin ozdobnych zastosować?

PROCAM oferuje szeroką gamę insektycydów do stosowania w uprawach róży, chryzantemy, astra chińskiego czy gerbery pod osłonami i w gruncie.
Zwalczają takie szkodniki roślin ozdobnych jak:

  • mszyca różana,
  • skoczek różany,
  • miniarki,
  • przędziorek chmielowiec,
  • wciornastek tytoniowiec.

Są to środki renomowanych marek o działaniu systemicznym – wnikają w głąb rośliny i są transportowane z jej sokami do każdej części lub powierzchniowym – działają jedynie w opryskanym miejscu. Na szkodniki roślin ozdobnych działają kontaktowo i żołądkowo.

Źródła

  • Achremowicz J., Rzadkie i mniej znane w Polsce gatunki mszyc z roślin ozdobnych. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych. 1978, 208. [Google Scholar]
  • Fiedler Ż., Sosnowska D., Kaniewski R., Władyka-Przybylak M., Wykorzystanie kompozycji z olejku konopnego do ograniczania liczebności przędziorków (Tetranychidae). Progress in Plant Protection. 2013, 53 (4). [Google Scholar]
  • Pobudkiewicz A., Soika G., Wojdyła A., Nowak, J., Wpływ fluroprimidolu na rozwój populacji mszycy brzoskwiniowej (Nectarosiphon persicae Sulzer) na chryzantemie. Zeszyty Naukowe Instytutu Ogrodnictwa. 2013, 21. [Google Scholar]
  • Sady E., Matuszczak M., Legutowska H., Ocena podatności wybranych odmian róż parkowych na szkodniki. Progress in Plant Protection. 2015, 55 (3), s. 267-274. [Google Scholar]
  • Smok M.A., Labanowski G.S., Możliwości biologicznego zwalczania wciornastka tytoniowca (Thrips tabaci Lind.). Postępy Nauk Rolniczych. 1988, 35 (1-2). [Google Scholar]