Herbicydy na rzepak

Środki na chwasty w rzepaku

Herbicydy w rzepaku stanowią nieocenioną pomoc przy uzyskiwaniu wysokich plonów zarówno w uprawie rzepaku ozimego, jak i jarego. Nasza oferta zawiera cenione na polskim rynku środki chwastobójcze na rzepak.

Kiedy zwalczamy chwasty w rzepaku?

Zwalczanie chwastów w rzepaku to jeden z najważniejszych jesiennych zabiegów agrotechnicznych. Niezależnie od wybranej technologii ochrony herbicydowej rzepaku, zabieg ten wykonujemy jesienią. Wiosenne odchwaszczanie rzepaku należy traktować jako korektę czy uzupełnienie tego, co zrobiliśmy jesienią.

Stosowanie herbicydów w rzepaku nalistne i doglebowe

Wśród środków chwastobójczych znaleźć można stosowane zarówno doglebowo, jak i dolistnie herbicydy na rzepak ozimy. Ze względu na negatywny wpływ konkurencji chwastów na wysokość plonu rzepaku, zabieg herbicydowy należy wykonać możliwie szybko. Z tego względu niesłabnącą i zasłużoną popularnością cieszą się zabiegi przedwschodowe.

Jaki oprysk na rzepak przedwschodowo?

Doglebowy zabieg herbicydowy wykonywany przed wschodami rzepaku charakteryzuje się wysoką skutecznością chwastobójczą i daje możliwość niezakłóconego rozwoju młodych roślin. Należy jednak pamiętać, że do osiągnięcia pełnej efektywności tego oprysku chwastobójczego potrzebne są między innymi odpowiednie warunki pogodowe.

Kluczowa dla odpowiedniej absorpcji herbicydu przez kiełkujące chwasty jest wilgotna gleba. Niemałe znaczenie ma też sposób przygotowania gleby. Negatywny wpływ na skuteczność preparatów doglebowych ma niedokładnie uprawiona gleba czy uproszczenia takie jak choćby siew w mulcz. Dlatego często stosowana jest dwuzabiegowa ochrona herbicydowa rzepaku.

Jaki oprysk na rzepak powschodowo?

Powschodowy oprysk herbicydowy rzepaku może być uzupełnieniem zabiegu doglebowego w przypadku wystąpienia warunków ograniczających jego skuteczność lub też głównym zabiegiem chwastobójczym. Tak jest na ogół jedynie w przypadku braku możliwości przeprowadzenia zabiegu przedwschodowego.

Jakie środki ochrony rzepaku ozimego wybrać?

Jak łatwo wywnioskować z powyższego opisu, środki przedwschodowe powinny być rozwiązaniem pierwszego wyboru. Jeżeli stosujemy uproszenia w uprawie gleby lub niedostateczna wilgotność gleby może zmniejszyć efektywność doglebowych herbicydów na rzepak, zaplanujmy uzupełniający zabieg dolistny.

Jaki oprysk stosować na rzepak?

Herbicydy w uprawie rzepaku mają ogromne znaczenie dla wysokości plonu. Dlatego warto zbierać informacje o chwastach, jakie występują na danym stanowisku. Pozwoli to na optymalne dobranie preparatów chwastobójczych do reprezentacji roślin niepożądanych. Trzeba także pamiętać o zwalczaniu chwastów w uprawach poprzedzających rzepak, gdyż zaniedbania z wcześniejszych sezonów będą trudne do nadrobienia w uprawie rzepaku.

Preparaty do zwalczania chwastów dwuliściennych i jednoliściennych
Herbicydy na rzepak w naszej ofercie przeznaczone są do zwalczania chwastów jednoliściennych i dwuliściennych, zarówno tych jednorocznych, jak i wieloletnich.

Czym pryskać na chwasty w rzepaku?

Większość zabiegów herbicydowych w rzepaku bazuje na substancjach o działaniu doglebowym. Należą do nich m.in. chlomazon, metazachlor i dimetachlor. Ich dolistnym wsparciem są preparaty chwastobójcze na bazie takich substancji czynnych jak chlopyralid, pikloram i aminopyralid.

Jaki środek na chwasty w rzepaku wiosną?

Jeśli musimy wykonać wiosenną korektę zabiegu herbicydowego w rzepaku, do wyboru mamy pokaźną grupę środków ochrony roślin zawierających wspomniane już pikloram i chlopyralid. Możemy też sięgnąć po herbicydy na chwasty jednoliścienne w rzepaku zawierające propachizafop czy chizalofop-p-etylowy.

Kiedy można pryskać rzepak na samosiewy zbóż?

Samosiewy zbóż w uprawie rzepaku zwalczamy równolegle z pozostałymi chwastami. Podobnie jak w przypadku chwastów dwuliściennych im szybciej się ich pozbędziemy, tym lepiej dla rzepaku. Pamiętajmy też, że wszelkie chwasty najłatwiej zwalczyć we wczesnych fazach rozwojowych.

Jakie chwasty występują w rzepaku?

Do najgroźniejszych chwastów występujących w uprawie rzepaku możemy zaliczyć między innymi:

 • mak polny,
 • przytulię czepną,
 • chabra bławatka,
 • tasznik pospolity,
 • komosę białą,
 • tobołki polne,
 • rumian polny,
 • marunę bezwonną,
 • gwiazdnicę pospolitą,
 • przetaczniki,
 • perz,
 • samosiewy zbóż.

Nasi doradcy zawsze chętnie pomogą dobrać środki do zwalczania chwastów adekwatne do warunków i chwastów występujących na Twoim polu.

Źródła

 • Franek M., Reakcja odmian rzepaku ozimego na herbicydy stosowane przed wschodami. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 1999, 20 (1), s. 117-122.
 • Franek M., Reakcja rzepaku jarego na herbicydy na polu zachwaszczonym i bez chwastów. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 1998, 19 (2), s. 665-670.
 • Franek M., Reakcja sześciu odmian rzepaku ozimego na herbicydy stosowane po siewie i po wschodach. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 2011, 22 (1), s. 91-96.
 • Franek M., Rola H., Efektywność niszczenia chwastów w rzepaku ozimym
  herbicydem Galera 334 SL. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 2022, 23 (2), s. 357-364.
 • Franek M., Rola H., System chemicznego zwalczania chwastów w rzepaku ozimym. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 2000, 21 (1), s. 119-127.
 • Juszczak M., Mrówczyński M., Seta G., Ekonomiczna opłacalność chemicznego zwalczania chorób, szkodników i chwastów w rzepaku ozimym. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 1999, 20 (2), s. 653-658.
 • Mrówczyński M., Korbas M., Praczyk T., Gwiazdowski R., Jajor E., Pruszyński G., Wachowiak H., Ochrona roślin w integrowanej produkcji rzepaku. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 2009, 30 (2), s. 245-256.
 • Murawa D., Warmiński K., Pykało I., Skład kwasów tłuszczowych oleju z nasion rzepaku jarego w zależności od stosowanych herbicydów. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 2000, 21 (3), s. 819-825.
 • Pieczka B., Tobola P., Doświadczenia ze stosowaniem herbicydów na rzepak ozimy. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych. 1979, 229, s. 59-68.
 • Rola J., Franek M., Ocena nowych herbicydów i sposób ich stosowania w zwalczaniu chwastów w rzepaku ozimym. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych. 1979, 229, s. 51-58.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 18