Fungicydy na rzepak

Fungicyd na rzepak

W naszej ofercie znajdą Państwo fungicydy do ochrony rzepaku znanych i cenionych na rynku producentów, w skład których wchodzą różne substancje czynne o wysokiej skuteczności. Oferowane środki grzybobójcze w rzepaku o działaniu wgłębnym i systemicznym przeznaczone są do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego oraz wyniszczającego.

Ochrona rzepaku ozimego przed chorobami

Katalog chorób grzybowych rzepaku jest niestety bardzo szeroki. Liczba patogenów, nie tylko pochodzenia grzybowego, jest na tyle długa, że rzepak dorobił się miana uprawy bardzo wymagającej. Nie jest to opinia niezasłużona, jednak prawidłowo prowadzona plantacja rzepaku ozimego jest również niezwykle rentowna. Opłaca się więc zainwestować w nią swoje zaangażowanie i czas. Zanim zajmiemy się fungicydami na rzepak, warto pamiętać o niezwykle istotnym zmianowaniu i staranności uprawowych zabiegów agrotechnicznych, które to mogą efektywnie obniżać zagrożenie ze strony chorób grzybowych rzepaku.

Jak chronić rzepak przed chorobami grzybowymi?

Niestety niezależnie od działań zapobiegawczych, nie jest możliwe prowadzenie efektywnej uprawy tej rośliny na dużą skalę, bez chemicznej ochrony fungicydowej rzepaku. Długi okres wegetacji rzepaku ozimego sprawia, że jest on silnie wyeksponowany na zagrożenia. Dlatego fungicydy na rzepak aplikujemy zarówno jesienią, jak i wiosną. Środki grzybobójcze na rzepak mają działanie zapobiegawcze interwencyjne i wyniszczające. Jednak najskuteczniej jest zapobiegać chorobom grzybowym, ewentualnie wykonać zabieg fungicydowy w rzepaku po zauważeniu pierwszych objawów choroby.

Kiedy i czym skracać rzepak?

Zbiegi fungicydowe w rzepaku często łączymy z regulacją pokroju roślin. Jest to zresztą podyktowane tym, że fungicydy na rzepak mają właściwości „skracające”. Kompozycja ochrony fungicydowej rzepaku i regulacji pokroju wymaga przeanalizowania zdrowotności plantacji, a także sięgnięcia do danych z poprzednich sezonów. Zebranie informacji o presji chorób rzepaku oraz fazie rozwojowej roślin pozwala na odpowiednie rozłożenie akcentów podczas dobierania środków grzybobójczych i regulatorów wzrostu.

Ochrona rzepaku na jesień koncentruje się oczywiście na wyeliminowaniu sprawców chorób, ale równie ważne jest stymulowanie rozwoju systemu korzeniowego. A jakie zabiegi na rzepak wiosną? Pierwszy zabieg fungicydowy ma funkcje czyszczącą. Jego siła powinna uwzględniać kondycje roślin po zimie. Jednak z pewnością konieczne jest kontynuowanie zapoczątkowanego jesienią pobudzenia rozwoju systemu korzeniowego odpowiednim regulatorem wzrostu w połączeniu z ochroną fungicydową skomponowaną np. z triazoli.

Jaki oprysk na skracanie rzepaku?

Regulacja pokroju rzepaku połączona z jego ochrona fungicydową to zadanie, które możemy z powodzeniem zrealizować stosując różne kombinacje zawierające w swym składzie chlorek mepikwatu, a także triazole. Dobór odpowiednich fungicydów na rzepak ma znaczenie dla zabezpieczenia roślin przed chorobami, ale także odpowiada za skracanie rzepaku. Dlatego wybierając fungicydy rzepaczne należy uwzględnić obie te właściwości środków grzybobójczych na rzepak.

Źródła

  • Gwiazdowski R., Kierzek R., Kubiak K., Ratajkiewicz H., Skuteczność działania fungicydów z dodatkiem wielokomponentowego bioadiuwantu w ochronie rzepaku ozimego przed patogenami. Progress in Plant Protection. 2017, 57 (2), s. 153-158.
  • Jajor E., Horoszkiewicz-Janka J., Danielewicz J., Kobras M., Wpływ zmianowania i fungicydów na ograniczenie występowania chorób rzepaku ozimego. Progress in Plant Protection. 2012, 52 (4), s. 1005-1010.
  • Kaczmarek J., Brachaczek A., Jędryczka M., Wpływ terminu stosowania fungicydu zawierającego flusilazol na skuteczność ochrony rzepaku ozimego przed suchą zgnilizną kapustnych. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 2011, 32, s. 153-166.
  • Matyjaszczyk E., Sobczak J., Adamska H., Chemiczna ochrona rzepaku w Polsce i krajach sąsiednich. Progress in Plant Protection. 2018, 58 (3), s. 174-180.
  • Mączyńska A., Krzyzińska B., Pietryga J., Efektywność zwalczania chorób łuszczyn rzepaku ozimego przy wczesnej i późnej infekcji. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 2002, 23 (2), s. 409-416.
  • Mączyńska A., Krzyzińska B., Wpływ fungicydu Horizon 250 EW na zdrowotność, rozwój i plon rzepaku ozimego. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 2000, 21 (1), s. 105-112. 
  • Seta G., Płonka K., Gałuszka A., Możliwości wykorzystania wybranych insektycydów i fungicydów oraz ich mieszanin w programach ochrony rzepaku ozimego przed najgroźniejszymi szkodnikami i chorobami. Progress in Plant Protection. 2015, 55 (1), s. 71-77.
  • Seta G., Wolski A., Mrówczyński M., Zastosowanie nowych insektycydów i ich mieszanin z fungicydami w programie ochrony łuszczyn rzepaku ozimego. Rośliny Oleiste – Oilseed Crops. 2007, 28 (2), s. 283-292.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 17