Kukurydza

NASIONA KUKURYDZY

Oferujemy wysokiej jakości materiał siewny kukurydzy z hodowli cenionych na polskim rynku. Znajdujące się w ofercie odmiany kukurydzy wyróżnia wysokie i stabilne plonowanie w różnych warunkach środowiskowych. W naszym portfolio znajdują się zarówno nasiona kukurydzy na ziarno, jak i na kiszonkę, a także specjalistyczne odmiany na CCM oraz na etanol.

Nasiona kukurydzy na ziarno czy na kiszonkę?

Na zdecydowanej większości obszaru przeznaczonego pod uprawę kukurydzy w Polsce, wysiewana jest kukurydza na ziarno. Odmiany określane jako ziarnowe, mogą mieć cechy decydujące o ich przydatności także na grys czy bioetanol. Nasiona kukurydzy na kiszonkę wybierane są najczęściej przez gospodarstwa hodowlane nastawione na produkcję mleka. Na rynku można znaleźć także uniwersalne odmiany kukurydzy, które mogą być wykorzystane zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę, a o ich przeznaczeniu decyduje termin zbioru. Jednak typowe odmiany kiszonkowe mają szereg cech sprawiających, że ich uprawa jest bardziej efektywna. Jest to przede wszystkim zasługa zdecydowanie większej biomasy wytwarzanej przez rośliny.

Nasiona kukurydzy do siewu na różnych stanowiskach

Kluczowym aspektem przy wyborze nasion kukurydzy jest jej wczesność. FAO określa długość okresu wegetacji, a tym samym termin dojrzewania. Wczesność kukurydzy powinna być dobrana przede wszystkim do warunków pogodowych charakterystycznych dla regionu, a także do warunków glebowych. Kukurydza jest rośliną o stosunkowo niewielkich wymaganiach glebowych, jednak w toku prac hodowlanych stworzono odmiany przeznaczone na różne stanowiska. Wybierając nasiona kukurydzy do siewu, pasujące do typu i poziomu zasobności gleby, możemy zwiększyć efektywność uprawy i maksymalizować poziom wykorzystania potencjału obsiewanego stanowiska. Niejednokrotnie bowiem, nasiona kukurydzy o wysokim potencjale plonowania nie spełnią pokładanych w nich nadziei, ze względu na niedopasowanie do stanowiska.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 18