Pszenica jara FEELING

Hodowca: Lemaire Deffontaines

Odmiana: Pszenica jara oścista

Rejestracja: EU 2009

Cechy wyróżniające:

  • średnio wczesna, oścista, odmiana jakościowa (A),
  • bardzo wysoki potencjał plonowania ziarna,
  • ekstremalnie wysoka wartość wypiekowa chleba,
  • wysoka zawartość glutenu,
  • dobry profil zdrowotnościowy – wysoka tolerancja na: mączniaka, rdze żółtą oraz fuzariozy kłosa,
  • bardzo dobre krzewienie,
  • niskie rośliny o niskiej skłonność do wylegania,
  • wytrzymała na przymrozki wiosenne,
  • wysoka waga hektolitra,

Cechy agronomiczne:
(wyniki podane są w skali od 1 do 9, gdzie 1 to cecha najmniej korzystna, a 9 – najbardziej korzystna)

Termin kłoszenia: 6,7
Wysokość roślin: 6,0
Odporność na wyleganie: 7,9
Dojrzałość: 7,0
Odporność na porastanie: 5,0
MTZ: 7,0

Odporność na choroby

Mączniak prawdziwy: 8,5
Rdza brunatna: 7,0
Rdza żółta: 8,0
Brunatna plamistość liści: 7,0
Septorioza liści: 7,0
Septorioza plew: 7,5
Fusarioza kłosa: 8,0
Choroby podstawy źdźbła: 7,9

Jakość ziarna

Liczba opadania: 8,0
Zawartość białka: 6,5
Zawartość gluten: 8,0
Gęstość ziarna: 7,5
Wskaźnik sedymentacji: 8,5

Wymagania agrotechniczne

Wymagania glebowe: średnie
Tolerancja na zakwaszenie gleby: 5,0
Przydatność jako przewódka: +++
Zalecana norma wysiewu roślin/m2: 380-420
Ilość wysiewu kg/ha: 170-190


ODMIANYFeeling. FKWS Aurum, D2)KWS Collada, DSensas, FSW Kadrilj, SSW Kronjet, STrappe, D
Oścista/BezostnaOBBOBBB
Wyrzucanie kłosa5356553
Dojrzałość4254553
Wysokość roślin6556555
Wyleganie7877878
Porastanie6878667
Mączniak8684786
Rdza brunatna5842535
Rdza żółtawa7756884
Septorioza liści pszenicy4644556
Septorioza paskowana liści pszenicy5666556
Fuzarium na kłosie6776666

 

Rewelacyjny plon w doświadczeniach urzędowych – Francja 2013-2014 ⇒→ 129 % wzorca

2013plon dt/ha 2013% wzorca 2013% wzorca 2014
FEELING(LD BTP7)62,15116,45139,78
Triso50,6294,6572,95
Sensas56,22105,35127,05

 

 

FeelingSW KadriljKWS SciroccoKWS Colada
Kujawy 2014 (CZ)
Plon ziarna w stosunku
do wzorca 100=7,87 t/ha
1261049996
Gleisdorf 2014 (AT)
Plon ziarna w stosunku
do wzorca 100=6,38 t/ha
1068511897

 

Wyniki planowania odmian pszenicy jarej 2014 PROCAM Polska

Poziom a1Poziom a2
wzorzec dt/ha61,388,267,365,398,575,4
MiejscowośćŁęcznaWrócikowoŚremŁęczynaWrócikowoŚrem
Feeling103102105108103109
Tybalt101979810698100
KWS Torridon9910010498101103
Kandela94981039493106