Zaprawy

Zaprawy nasienne

W Polsce powierzchnia zasiewów zbóż przeważa nad innymi uprawami. Każdy z pięciu gatunków najczęściej spotykanych zbóż, nawet z osobna, swym areałem góruje nad innymi uprawami polowymi. Tak ogromna popularność tych upraw sprzyja jednak rozwojowi grzybowych chorób odnasiennych i odglebowych. Właśnie dlatego zaprawy nasienne są tak ważnym elementem strategii ochrony zbóż.

Zaprawa nasienna to podstawa ochrony

Łagodne zimy niemal pozbawione mrozów, jakie stały się normą w czasie katastrofy klimatycznej, sprzyjają przezimowaniu patogenów chorobotwórczych w glebie. W związku z tym stale rośnie ryzyko zainfekowania zbóż w początkowych fazach rozwojowych. Zaprawa nasienna do zbóż (np.: GeumanoControl, SuperPower) chroni rośliny przed infekcją i pozwala na zmniejszenie użycia fungicydów w formie oprysku. Dobrym przykładem jest pleśń śniegowa, która atakuje rośliny zimą. Kiedy warunki pogodowe wiosną pozwolą na wykonanie zabiegu grzybobójczego, może być już za późno, a nawet jeśli uszkodzenia nie będą tak znaczne, by likwidować plantację, to osłabiony system korzeniowy wpłynie negatywnie na wysokość plonu.

Zaprawy nasienne w naszej ofercie

W naszym portfolio znajdują się zaprawy nasienne ciekłe i zawiesinowe. Zarejestrowane są do użycia w oziminach i uprawach jarych. Oferowane przez nas produkty charakteryzują się wysoką jakością i długotrwałym działaniem.

Kluczowa podczas wybierania zaprawy nasiennej jest znajomość patogenów, jakie mogą zaatakować zboża na naszym polu. Jeśli na podstawie obserwacji z poprzednich lat jesteśmy w stanie wytypować konkretnie zagrożenie, możemy wybrać dokładnie dopasowaną, jednoskładnikową zaprawę nasienną. Jeśli taką wiedzą nie dysponujemy lub spektrum występujących w naszym gospodarstwie chorób jest szerokie, lepiej zabezpieczyć nasiona preparatem zawierającym więcej niż jedną substancję czynną. Zdecyduj, która zaprawa nasienna będzie najlepsza dla Twojej uprawy, i ciesz się zdrowym plonem.